Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

30.97 PLN (-2.61%)

KGHM Polska Miedź S.A.

288.20 PLN (-1.97%)

ORLEN S.A.

130.50 PLN (+1.24%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.33 PLN (-1.67%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.16 PLN (-2.68%)

Enea S.A.

21.00 PLN (-0.28%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.30 PLN (+0.62%)

Złoto

5 100.14 USD (-1.13%)

Srebro

84.95 USD (-0.50%)

Ropa naftowa

101.38 USD (+4.64%)

Gaz ziemny

3.24 USD (-0.12%)

Miedź

5.84 USD (-0.78%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

30.97 PLN (-2.61%)

KGHM Polska Miedź S.A.

288.20 PLN (-1.97%)

ORLEN S.A.

130.50 PLN (+1.24%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.33 PLN (-1.67%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.16 PLN (-2.68%)

Enea S.A.

21.00 PLN (-0.28%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.30 PLN (+0.62%)

Złoto

5 100.14 USD (-1.13%)

Srebro

84.95 USD (-0.50%)

Ropa naftowa

101.38 USD (+4.64%)

Gaz ziemny

3.24 USD (-0.12%)

Miedź

5.84 USD (-0.78%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Górnictwo: W KGHM trwają testy elektrycznego wozu transportowego

Zanper kghm zanam 1

fot: KGHM ZANAM

ZANPER to pierwszy pojazd z napędem elektrycznym wyprodukowany przez KGHM ZANAM, który dedykowany jest do transportu osób pod ziemią

fot: KGHM ZANAM

KGHM ZANAM, spółka z Grupy KGHM Polska Miedź, zaprezentował prototyp nowego wozu transportowego z napędem elektrycznym. Dla polkowickiej spółki to pierwszy krok w kierunku działań związanych z niskoemisyjną gospodarką energetyczną. Obecnie wóz jest w trakcie testów poligonowych.

ZANPER to pierwszy pojazd z napędem elektrycznym wyprodukowany przez KGHM ZANAM, który dedykowany jest do transportu osób pod ziemią. Pojazd ten ma być wykorzystywany również do przewozu osób poszkodowanych w wypadkach, a także transportu materiałów. Wóz spełnia wszelkie normy związane z ergonomią i bezpieczeństwem pracy. Jego konstrukcja oraz zastosowanie w nim m.in. instalacji elektrycznej opartej o sterowniki PLC i magistralę CAN, a także wprowadzenie najnowszych rozwiązań takich jak: powłoka antykorozyjna czy nowe technologie w zakresie połączeń elektrycznych mają sprzyjać pracy w niezwykle wymagającym środowisku podziemnym. Przy tym urządzeniu konstruktorzy wykorzystali wieloletnie doświadczenie wypracowane przy projektowaniu i produkcji samojezdnych maszyn górniczych.

– Wprowadzenie napędu elektrycznego do pojazdu ZANPER było głównym założeniem tego projektu. Dla nas to pewnego rodzaju początek ofensywy w dziedzinie niskoemisyjnych maszyn górniczych. Chcemy w przyszłości uzupełniać ofertę KGHM ZANAM o kolejne modele elektryczne, które zminimalizują emisję szkodliwych substancji w środowisku podziemnym – wyjaśnił Krzysztof Okrent, dyrektor Działu Rozwoju Maszyn i Urządzeń w KGHM ZANAM. 

W tym roku spółka ma również w planach budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 3 MW, która ma powstać na terenie Zakładu Legnica. Będzie to pierwszy projekt realizowany w ramach programu zielonej energii prowadzony przez KGHM Polska Miedź. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tereny dawnej kopalni Miechowice czeka potężna transformacja. Co tam powstanie?

"Silesia Bytom Park" to nowy rozdział w historii dawnej kopalni Miechowice. Na 26 poprzemysłowych hektarach pojawi się nowoczesne centrum aktywności gospodarczej. Tereny od SRK kupiło Towarzystwo Finansowe Silesia.

Fitch podwyższa prognozę wzrostu PKB Polski w '26 do 3,6 proc.

Agencja Fitch podwyższyła prognozę dynamiki PKB Polski w 2026 r. do 3,6 proc. z 3,2 proc., a w bieżącym roku prognozuje jeszcze jedną, ostatnią obniżkę stóp przez RPP o 25 pb. - podano w kwartalnym raporcie agencji.

Nie takie hałdy straszne, jak je malują

Wokół hałd narosło wiele opowieści o tym, jak potrafią uprzykrzyć życie, jak bardzo trują i niszczą wszystko, co na nich rośnie. Nie zawsze jednak tak się dzieje.

Konflikt na Bliskim Wschodzie pokazał, że Europa nie ma autonomii energetycznej

Eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie ponownie uwidoczniła brak pełnego bezpieczeństwa energetycznego Europy - ocenili w opublikowanym w czwartek komentarzu analitycy Allianz Trade. W ich opinii, choć zależność Europy od rosyjskiego gazu uległa poprawie, jest to jednak zastąpienie jednej zależności inną.