Górnictwo: w GG-1 wkrótce roboty strzałowe

fot: ARC

Prace przy budowie szybu trwają już o kilkunastu miesięcy

fot: ARC

Od budowy tego szybu zależy eksploatacja złoża Głogów Głęboki. GG-1 w Kwielicach ma zostać wydrążony w 2019 r. Głębienie szybu idzie zgodnie z planem - informuje portal górniczy biuro prasowe PeBeKa, wykonawcy robót.

Dwa podstawowe parametry szybu GG-1, to głębokość - około 1 340 metrów, średnica w świetle obudowy 7,5 m. Szyb drążony jest, już od siedmiu miesięcy, metodą mechaniczną. PeBeKa zeszło już na głębokość 250 m. Bez przeszkód prowadzone są prace przy budowie szybu wentylacyjnego SW-4, gdzie codziennie na powierzchnię wydobywa się 240 m sześc. urobku.

GG-1 osiągnął głębokość 229,3 metra w obudowie i 231,7 metra w wyłomie. Prace będą prowadzone aż do poziomu 380 metrów, po czym...

- Zmieni się wówczas metoda urabiania skał - wyjaśnia Jacek Kulicki, prezes Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa. - Od tego momentu głębienie będzie się odbywać za pomocą robót strzałowych. Opracowaliśmy specjalną technologię prowadzenia tych prac, która minimalizuje szkodliwe działanie detonacji na otaczający górotwór i instalację mrożeniową.

Szyb GG-1 zlokalizowany jest w powiecie polkowickim, w gminie Grębocice. To 31. szyb w Zagłębiu Miedziowym i strategiczna inwestycja KGHM Polska Miedź SA, bo umożliwi dostęp do głęboko położonych pokładów rud miedzi występujących w strefie poniżej poziomu 1200 m, na północ od obecnie eksploatowanych złóż w obrębie obszarów górniczych Sieroszowice oraz Rudna.

Intensywne prace przebiegają pomyślnie również przy szybie wentylacyjnym-wdechowym SW-4.

- Zarówno GG-1 jak i SW-4 to ważne inwestycje dla całej grupy KGHM i cieszy nas fakt, że prace przy tych dwóch jednocześnie realizowanych inwestycjach przebiegają planowo - podkreśla prezes Kulicki. - Po zakończeniu prac GG-1 umożliwi dotarcie do najgłębszych pokładów rudy miedzi. Z kolei SW-4 poprawi warunki wentylacyjne co zapewni większą efektywność przewietrzania chodników kopalni ZG Polkowice-Sieroszowice.

Głębienie szybu GG-1 wymagało zastosowania techniki mrożenia górotworu. Prace związane z uruchomieniem procesu mrożenia górotworu wykonywane były latem 2012 roku. Przygotowano wówczas stację agregatów mrożeniowych o mocy chłodniczej ponad 3 900 kW. W lutym 2013 r. rozpoczął się jeden z kluczowych etapów budowy: mrożenie górotworu poprzedzające głębienie szybu. Do agregatów mrożeniowych trafiło 1,8 tony amoniaku (czynnika chłodniczego). Najpierw tłoczona solanka miała temperaturę minus 15 st. C, po około dwóch miesiącach wynosiła już minus 30 st. Wieża GG-1 do szczytu ma 45,5 m wysokości. W grudniu 2013 r. wydobyto z głębionego szybu pierwszy kubeł urobku.

Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa SA z Lubina to jedna z największych firm budowlanych w Polsce. Przychody spółki ze sprzedaży w 2013 roku wyniosły ponad 503,5 mln złotych. Notowana jest w rankingach 500 największych polskich przedsiębiorstw Rzeczpospolitej i Polityki. Firma zatrudnia 1780 osób.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.