Górnictwo: ustawa o deputatach w środę pod obrady Senatu RP

fot: ARC

Senat zgłosił 11 poprawek do budżetu na 2012 r.

fot: ARC

Ustawę o deputatach dla emerytów górniczych rozpatrzy w środę (18 października) Senat RP na swym 48 posiedzeniu. Senackie prace nad ustawą uchwaloną przez Sejm w zeszły czwartek (12 października) zaplanowano w drugim punkcie porządku dziennego środowych obrad, które rozpoczną się o godz. 11 przed południem.

Przypomnijmy, że Ustawa o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla ma na celu uregulowanie zasad i sposobu wypłaty 10 tys. zł z tytułu "trwałej utraty prawa do bezpłatnego węgla". Określa ona grupę osób uprawnionych do otrzymania rekompensaty: 235 tys. emerytów górniczych, a także przedsiębiorstwa zobowiązane do jej wypłacenia z dotacji celowej z budżetu państwa.

Posłowie w trakcie sejmowych prac nad rządowym projektem wydłużyli czas przewidziany na złożenie przez uprawnione osoby własnoręcznie podpisanych wniosków o wypłatę rekompensaty. Pierwotnie przewidziano na tę czynność tylko 10 dni. Sejm dał emerytom trzy tygodnie.

Ministerstwo Energii, które upoważnione zostało do prezentowania stanowiska rządu w toku uchwalania ustawy przez parlament, podkreślało, że pośpiech dyktowany jest względami budżetowymi. Kwotę 2,35 mld zł udało się wyjątkowo zabezpieczyć w tegorocznym budżecie, aby pieniądze mogły zostać wypłacone starszym osobom jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia w tym roku.

Krytycznie o kształcie przyjętego w Sejmie prawa wypowiedzieli sie posłowie PO oraz - niezależnie - związkowcy z Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego (KSGWK) NSZZ "Solidarność".

Opozycja chce, aby wpisano do ustawy: możliwość wyboru (jednorazowa wypłata czy dalszy deputat w naturze), jeszcze dłuższy termin składania wniosków i emerytów przeróbki węgla. "Solidarność" wypunktowała: brak wyboru między wypłatą pieniędzy a dalszym otrzymywaniem węgla oraz pominięcie części emerytów (w tym grupy ok. 12 tys. byłych górników, którzy przy przenoszeniu do PGG z likwidowanych spółek węglowych musieli podpisać zrzeczenie się roszczeń do deputatu, co nastąpiło na krótko przed ich przejściem na emeryturę). Ponadto związkowcom nie podoba się, że nie doprowadzono do kompleksowego i jednolitego rozwiązania problemu (jednym emerytom pieniądze na bieżąco wypłaca ZUS, inni dostaną jednorazowe świadczenie a jeszcze inni emeryci oraz obecnie pracujący górnicy nadal są prawa do deputatu pozbawieni).

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski bronił przyjętych rozwiązań, tłumacząc, że grupę uprawnionych wyłoniono według klarownego kryterium: są to ludzie, którym (decyzjami poszczególnych spółek zawieszających w kryzysie przepisy układów zbiorowych pracy) odebrano deputatowy węgiel wówczas, gdy byli już emerytami górniczymi, a w momencie przechodzenia na emerytury mieli do niego prawo.

PO ogłosiła list otwarty z zapowiedzią, że jej poprawki odrzucone wcześniej skutecznie przez sejmową większość, będzie forsować w Senacie. Ponieważ w izbie wyższej PO również jest w mniejszości, zaapelowała do Solidarności o taktyczny sojusz i przekonanie senatorów PiS, aby współdziałali z mniejszością przy poprawieniu rządowej ustawy.

Związkowcy skomentowali apel opozycji we wtorek (17 października).
- Działając z pobudek politycznych i zmagając się ze spadającym poparciem społecznym, autorzy listu (otwartego PO - przyp. red.), śląscy działacze Platformy, próbują "gasić pożar", który kilka lat temu sami wywołali. Po prostu himalaje hipokryzji - ocenił Jarosław Grzesik, szef górniczej "Solidarności".
Dodał, że związek złożył do marszałka Senatu pakiet własnych poprawek i liczy na ich poważne potraktowane.

Zachowanie senatorów w środę pozostaje niewiadomą. Jeżeli zadecyduje kryterium przynależności klubowej, ustawa zostanie przyjęta bez zmian, w wersji dostarczonej do Senatu w druku nr 620.

Formalnie Senat może pracować nad ustawą do 12 listopada tego roku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

30 lat KSSE. Bez Strefy transformacja regionu wyglądałaby zupełnie inaczej

Trzy dekady temu powstała Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jako jedno z najważniejszych narzędzi transformacji gospodarczej Górnego Śląska. Dziś, po 30 latach działalności, można powiedzieć, że bez KSSE przemiana regionu od gospodarki opartej na tradycyjnym przemyśle do nowoczesnego centrum produkcji, technologii i innowacji nie przebiegałaby w tak dynamiczny sposób. Jubileuszowa gala była nie tylko okazją do świętowania, ale także do podsumowania trzech dekad inwestycji, które zmieniły gospodarcze oblicze regionu.

TAURON Dystrybucja zapowiada: To energetyka w nowym wydaniu: otwarta, prosta i przewidywalna.

Każdy właściciel nowej nieruchomości pamięta liczbę dokumentów i formalności towarzyszących nie tylko samej budowie, ale także przyłączaniu mediów. Właśnie ten etap inwestycji według TAURON Dystrybucji może zostać znacznie uproszczony. Już 1 lipca Firma uruchomi nowy serwis ePrzyłączenia, który radykalnie ułatwia wnioskowanie o przyłączenie do sieci energetycznej. Ma być szybciej, bez papieru i wizyt w biurze.

Jakie są zastosowania komputerów przemysłowych? 5 przykładów

Komputery przemysłowe (IPC) to wyspecjalizowane jednostki, stworzone do nieprzerwanej pracy 24/7 w ekstremalnych warunkach, gdzie standardowe PC zawodzą. Ich wzmocniona konstrukcja i niezawodność stanowią fundament nowoczesnej automatyzacji. Od wspierania procesów produkcyjnych i kontroli jakości, przez zarządzanie logistyką i monitorowanie infrastruktury, po interfejsy HMI i przetwarzanie brzegowe z AI – komputery przemysłowe gwarantują ciągłość i wydajność w przemyśle 4.0.

Absolutorium dla Zarządu GZM za wykonanie budżetu w 2025 roku

Zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii udzieliło Zarządowi GZM absolutorium z wykonania budżetu za 2025 rok. Miniony rok upłynął pod znakiem dalszego rozwoju transportu publicznego, inwestycji w zeroemisyjny tabor, wsparcia projektów kolejowych oraz rozbudowy infrastruktury rowerowej, w tym sieci velostrad.