Górnictwo: upały a bezpieczeństwo pracy pod ziemią

fot: Jarosław Galusek/ARC

Ciekawie zapowiada się dyskusja poświęcona efektywności i kosztom w górnictwie

fot: Jarosław Galusek/ARC

Mogłoby się wydawać, że w przypadku pracy pod ziemią niewielkie znaczenie na kondycję pracownika ma to, jaka pogoda panuje na powierzchni...

A jednak panujące upały mogą znacząco wpływać na samopoczucie pracownika, także w przypadku górników pracujących pod ziemią - zwróciła uwagę, w rozmowie z portalem górniczym nettg.pl, dr Anna Marszałek z Pracowni Obciążeń Termicznych Centralnego Instytutu Ochrony Pracy.

- Przebywanie w upałach, podwyższona temperatura na powierzchni i np. w domach powoduje pogorszenie kondycji człowieka, zarówno fizycznej jak i psychicznej - zauważa dr Marszałek.

Fakt ten może przekładać się na zwiększenie ryzyka wypadku. Jakie więc środki powinny zostać podjęte przez pracowników i pracodawców, aby to ryzyko niwelować?

- Pracownicy powinni przyjmować więcej płynów. Najlepiej kilka razy na godzinę. W przypadku prac na powierzchni powinno się zapewniać pracownikom dostęp do chłodniejszych pomieszczeń. Jak wiadomo, w górnictwie nie jest to możliwe. W tym wypadku powinno się stosować zmiany organizacyjne - zapewniać pracownikom częstszy odpoczynek lub np. kierować do prac więcej osób - zwraca uwagę dr Marszałek.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Silny wstrząs w kopalni Lubin. W strefie zagrożenia przebywało 20 górników

W sobotę Zakładach Górniczych Lubin (KGHM) doszło do silnego wstrząsu. Jeden z górników został przysypany w kabinie maszyny górniczej. Ratownikom udało się do niego dotrzeć po kilku godzinach.

Mocno zakołysała się ziemia – to wstrząs, czy tąpniecie? Znamy odpowiedź

W latach 2021-2025 w polskim górnictwie podziemnym miało miejsce 16 tąpnięć wskutek zaistnienia wstrząsów górotworu. W ich wyniku doszło do 19 wypadków śmiertelnych.

Paulina Hennig-Kloska: Energia z morskich wiatraków obniży średnią cenę prądu w Polsce

Energia elektryczna produkowana przez morskie farmy wiatrowe będzie stabilizować średnią krajową cenę energii na niższym niż dotychczas poziomie - oceniła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Kolejny wiadukt w Katowicach do remontu. Miasto ogłosiło przetarg

Samorządowa spółka Katowickie Inwestycje zamawia remont wiaduktu drogowo-tramwajowego w ciągu ul. 1 Maja nad Aleją Murckowską, czyli drogą krajową nr 86. Miejski remont ma być skoordynowany z inwestycją PKP Polskich Linii Kolejowych dot. równoległego wiaduktu kolejowego nad DK86.