Górnictwo: Turcy chcą współpracować z WUG

fot: Krystian Krawczyk

W roku 2017 zużycie węgla powinno sięgnąć równowartości 4,4 mld ton ropy naftowej - prognozuje Międzynarodowa Agencja Energetyczna

fot: Krystian Krawczyk

Od 5 do 7 maja br. Wyższy Urząd Górniczy będzie gospodarzem wizyty studyjnej przedstawicieli Ministerstwa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego Turcji.

- WUG realizuję propozycję przyjęcia wizyty studyjnej w ramach projektu TAIEX , którą otrzymał z Komisji Europejskiej. Turecka delegacja jest zainteresowana nawiązaniem współpracy z polskim nadzorem górniczym ponieważ Turcja przygotowuje się do wdrożenia unijnych przepisów dotyczących środków ochrony osobistej. W ramach wizyty studyjnej TAIEX przedstawiciele resortu chcieliby zapoznać się z unijnymi procedurami oceny zgodności, metodami badań i sprzętem do badań w odniesieniu do środków ochrony dróg oddechowych stosowanych w górnictwie - informuje Jolanta Talarczyk, rzeczniczka WUG.

W siedzibie WUG Turcy (5 maja) uczestniczyć będą w spotkaniach seminaryjnych. zapoznają się m.in. z organizacją i funkcjonowaniem polskiego nadzoru górniczego, polskimi aktami prawnymi dotyczącymi stosowania środków ochrony dróg oddechowych w zakładach górniczych, podziałem i dopuszczeniem do stosowania środków ochrony indywidualnej zgodnie z Dyrektywą 89/686/EWG w zakładach górniczych, zakresem norm zharmonizowanych: EN 149+A1, EN 136, EN 404 i EN 13794, certyfikacją i procedurami oceny zgodności dotyczącymi środków ochrony dróg oddechowych.

- Uzyskają także informację o roli prezesa WUG w procedurze nadzoru rynku, w szczególności w zakresie środków ochrony dróg oddechowych oraz kontroli środków ochrony dróg oddechowych w ramach nadzoru rynku - dodaje rzeczniczka Urzędu.

W kolejnych dniach goście z Turcji odwiedzą Centralną Stację Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Zapoznają się tam z funkcjonowaniem akredytowanego laboratorium badające środki ochrony dróg oddechowych. Będą także w spółce Faser w Tarnowskich Górach - producenta aparatów izolujących oraz Kopalni Doświadczalnej Barbara w Mikołowie oraz Piast, w której zaznajomią się z organizacją punktu wydawania środków ochrony dróg oddechowych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Katowice Airport i Politechnika Krakowska łączą siły. W Pyrzowicach przetestują technologie LiDAR

Politechnika Krakowska rozpoczyna współpracę naukową i dydaktyczną z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice. Partnerstwo ma wesprzeć rozwój, bezpieczeństwo i niezawodność infrastruktury lotniska w Pyrzowicach. Studenci uczelni zyskają natomiast możliwość odbywania praktyk i staży w jednym z najważniejszych portów lotniczych w Polsce.

Spółdzielnia energetyczna Węglokoksu stawia na rozwój

Spółdzielnia Energetyczna Węglokoks Energia SE 1 wkracza w kolejny etap rozwoju, konsekwentnie zwiększając skalę wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz rozszerzając grono odbiorców korzystających z zielonej energii produkowanej lokalnie.

Sklep PGG z nową funkcją. Odstąpienie od umowy online bez dodatkowych formalności

Polska Grupa Górnicza wprowadziła nowe rozwiązanie w swoim sklepie internetowym. Klienci mogą teraz odstąpić od umowy bezpośrednio z poziomu Profilu Klienta, bez konieczności wypełniania dodatkowych formularzy i wysyłania pism.

1541878885 solitaire rury zat finska nord stream 2

Podejrzany o wysadzenie Nord Streamu zatrzymany w Chorwacji. Wcześniej polski sąd odmówił wydania go Niemcom

Jak informują niemieckie media Wołodymyra Żurawlowa, obywatela Ukrainy podejrzanego przez prokuraturę Niemiec o udział w wysadzeniu gazociągów Nord Stream, zatrzymano w Chorwacji podczas zdjęć do thrillera "Snake Island" inspirowanego tym zdarzeniem.