Górnictwo: trzeba przejrzyście podać definicję budowli

fot: ARC

Wszystko wskazuje, że TK zajmie się podatkiem od niektórych kopaliin...

fot: ARC

Stowarzyszenie Gmin Górniczych w Polsce domaga się podjęcia szybkich działań w celu ostatecznego i przejrzystego określenia definicji budowli dla celów podatkowych.

Prezydenci, burmistrzowie i wójtowie Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce apelunją o niezwłoczne przywrócenie toku prac legislacyjnych dotyczących definicji budowli.

- Jak wskazuje praktyka sądowa lat ubiegłych, jasne, przejrzyste sprecyzowanie definicji pojęcia budowli jest niezbędne dla celów wymiaru podatku od nieruchomości - przyznał Franciszek Dziendziel, wójt gminy Pawłowice i członek zarządu SGGP.

13 września 2011 r. Trybunał Konstytucyjny w swym wyroku potwierdził stanowisko gmin górniczych, iż obiekty i urządzenia znajdujące się w podziemnych wyrobiskach górniczych podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości - zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych. Jednakże już w uzasadnieniu do wyroku Trybunał wskazał na konieczność usunięcia przez ustawodawcę licznych mankamentów legislacyjnych obarczających wskazaną ustawę. Zwrócił też uwagę na brak kluczowej z punktu widzenia podatku definicji budowli.

W 2013 r., na zaproszenie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Stowarzyszenie Gmin Górniczych w Polsce wzięło aktywny udział w konsultacjach projektu ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Art. 11 konsultowanego projektu ustawy regulował kwestię nowej definicji budowli oraz zawierał załącznik do ustawy określający, katalog zamknięty budowli podlegających opodatkowaniu. Zapisy były na tyle dokładne, że uściślały przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości nie tylko w górnictwie. Niestety na skutek działań lobbistycznych prace nad projektem zostały zamrożone.

Po ponad trzech latach od dnia wyroku Trybunału Konstytucyjnego, definicja budowli nadal nie została uchwalona co - zdaniem gmin górniczych - stanowi bezpośrednio przyczynę braku możliwości skutecznego i precyzyjnego wymiaru podatku od nieruchomości.

- Apelujemy o wprowadzenie jasnej i przejrzystej definicji budowli dla celów podatkowych. Podkreślamy, że brak jednej wyczerpującej definicji budowli wpływa negatywnie na gospodarkę finansową jednostek samorządu terytorialnego oraz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Podmioty te uwikłane są w dziesiątki kosztownych, dla obu stron sporu, procesy sądowe, których rezultat być może będzie znany dopiero za kilka lat - zaapelował Tadeusz Chrószcz, przewodniczący SGGP.

Zdaniem gmin górniczych należy jak najszybciej wstrzymać ogromne, idące w miliony złotych marnotrawstwo środków publicznych, wydatkowanych na rozstrzyganie o prawidłowości wymiaru podatku od nieruchomości.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowa wieża kontroli lotów

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowoczesna wieża kontroli lotów - wynika z informacji lokalnego samorządu. Dla wieży, która ma obsługiwać ruch lotniczy i stać się charakterystycznym elementem panoramy miasta, złożono już wniosek o pozwolenie na budowę.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

1755669760 powstaniaslaskie

Narodowy Dzień Powstań Śląskich - to górnicy walczyli o Polskę

Kiedy mówi się o Powstaniach Śląskich, zwykle pada kilka nazwisk dowódców i polityków. Ale siłą, która przeważyła szalę w latach 1919-1921, byli ci, którzy na co dzień zjeżdżali pod ziemię. Górnicy. Bez nich nie byłoby powstań, a Śląsk prawdopodobnie zostałby po niemieckiej stronie. Narodowy Dzień Powstań Śląskich został ustanowiony w 2022 roku, by uczcić pamięć uczestników trzech powstań śląskich z lat 1919–1921. To właśnie 20 czerwca 1922 roku, po zakończeniu sporów granicznych, Wojsko Polskie wkroczyło na te ziemie.