Górnictwo: teren pod budowę szybu Grzegorz dla ZG Sobieski oddany

Dziś wczesnym popołudniem (18 września) w Jaworznie podpisano protokół przekazania terenu pod inwestycję głównemu wykonawcy szybu Grzegorz w Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie. Wydobycie węgla przy wykorzystaniu nowego szybu rozpocznie się w 2023 r. Wartość projektu to ok. 550 mln zł.

- Dzięki inwestycjom takim jak szyb Grzegorz, kopalnia Sobieski będzie mogła się rozwijać przez następne dziesiątki lat - powiedziała premier Beata Szydło, która wzięła udział w uroczystości.

Szyb Grzegorz o średnicy 7,5 m i głębokości 870 m, który początkowo będzie służył jako szyb wdechowy, w dalszej perspektywie będzie pełnił funkcję materiałowo-zjazdową. Pozwoli to uprościć transport maszyn, materiałów, urządzeń oraz załogi do rejonów prowadzonych robót. Skróci się czas dotarcia górników do ściany wydobywczej.

- Grupa TAURON sukcesywnie inwestuje w aktywa górnicze, tak aby zapewnić stabilne i efektywne wydobycie węgla kamiennego z myślą o długofalowym zaopatrzeniu elektrowni spółki. Dzięki budowie nowego szybu efektywne wydobycie w ZG Sobieski wydłuży się co najmniej o 50 lat. Grupa posiada dziś trzy zakłady górnicze, obejmujące swoim obszarem ok. 29 proc. krajowych bilansowych zasobów energetycznego węgla kamiennego. Dzięki temu TAURON jest gwarantem stabilnego wytwarzania energii elektrycznej w okresach zmiennych lub ekstremalnych warunków pogodowych, powodujących rozchwianie systemów energetycznych – powiedział Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

Pierwszy etap inwestycji obejmuje m.in. budowę szybu wraz ze stalową wieżą szybową o konstrukcji umożliwiającej jej adaptację na okres głębienia, wykonanie instalacji mrożeniowej, magazynu nr I, budowę obiektów niezbędnych na czas głębienia szybu. Szyb zostanie wybudowany w ciągu pięciu lat od daty protokolarnego przekazania przez zamawiającego wykonawcy terenu robót. Rozpoczęcie głębienia szybu metodą górniczą planowane jest do półtora roku od tego momentu przekazania terenu.

Umowę o wykonaniu I etapu inwestycji podpisano 15 maja br. pomiędzy TAURON Wydobycie SA a konsorcjum należących do TDJ firm w składzie: lider konsorcjum - KOPEX Przedsiębiorstwo Budowy Szybów SA oraz konsorcjant – FAMUR PEMUG Sp. z o.o.

- W pozostałych zakładach TAURON Wydobycie również realizowane są inwestycje – poinformował Daniel Iwan, rzecznik prasowy Spółki. - W ZG Janina w Libiążu kontynuowany jest strategiczny projekt inwestycyjny pn. „Budowa poziomu 800 m”. Po zakończeniu etapu pogłębiania szybu Janina VI, kontynuowane jest drążenie wyrobisk służących do udostępnienia poziomu 800 m oraz realizowane są prace zmierzające do budowy docelowej infrastruktury powierzchniowej pogłębionego szybu. W ramach tego projektu prowadzona jest modernizacja zakładu przeróbki mechanicznej węgla wraz z przebudową infrastruktury służącej do składowania produktów i zagospodarowania odpadów.

W ZG Brzeszcze, zgodnie z założeniami programu inwestycyjnego, oddano do użytkowania nowo pozyskany kompleks ścianowy oraz uruchomiono ścianę 05 w bogatym w węgiel bardzo dobrej jakości pokładzie 510. Kontynuowane są prace związane z przebudową i rekonstrukcją wyrobisk, które docelowo pozwolą na uniezależnienie się od przekazanej do Spółki Restrukturyzacji Kopalń części kopalni. W ramach realizowanych inwestycji wykonano inwestycje związane z kompensację mocy biernej oraz ukończono modernizację łaźni górniczej wraz z adaptacją pomieszczeń dla Kopalnianej Stacji Ratownictwa Górniczego przeniesionej z zlikwidowanej części Zakładu Górniczego.

- TAURON Wydobycie prowadzi zaplanowaną i konsekwentną działalność inwestycyjną projektów strategicznych. Szyb Grzegorz w ZG Sobieski, podobnie jak budowa poziomu 800 m w ZG Janina, to aktywa będące przykładem efektywnego inwestowania, które jest wynikiem sukcesywnego realizowania zakładowego planu inwestycyjnego. Ponadto TAURON Wydobycie konsekwentnie odtwarza zdolności produkcyjnych. Dokonywane są zakupy i modernizacje urządzeń odstawczych, środków transportu oraz urządzeń wentylacyjnych i odwadniających – powiedział Zdzisław Filip, prezes zarządu TAURON Wydobycie.

W pierwszym półroczu br. wzrost produkcji i sprzedaży węgla handlowego w zakładach górniczych spółki wyniósł odpowiednio 34 proc. i 44,7 proc. rok do roku. W tym okresie sprzedaż węgla kamiennego z trzech kopalń wyniosła 3,56 mln t. To o 45 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub.r.

W pierwszych sześciu miesiącach 2017 r. produkcja węgla handlowego była wyższa o 34 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego i wyniosła 3,32 mln t.

Wzrost wolumenu produkcji węgla to przede wszystkim konsekwencja wykonywania planów w Zakładzie Górniczym Sobieski, zwiększenia zdolności wydobywczych w Zakładzie Górniczym Brzeszcze oraz korzystnego rozkładu ścian wydobywczych w libiąskiej Janinie.

W pierwszym półroczu br. 67 proc. zapotrzebowanie Grupy TAURON na węgiel niezbędny do produkcji energii elektrycznej i ciepła zostało zaspokojone surowcem pochodzącym z własnych zakładów górniczych.

Węgiel z ZG Sobieski zasili m.in. nowy blok o mocy 910 MW w elektrowni w Jaworznie, który zacznie pracę w 2019 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.