Górnictwo: wynik KGHM może przewyższyć prognozy

fot: lubin.pl

KGHM za ewentualne opóźnienia w dostawach może zapłacić kary

fot: lubin.pl

Wynik KGHM w 2014 r. może być wyższy niż konsensus rynkowy - poinformował na czwartkowej (14 sierpnia) konferencji wiceprezes miedziowej spółki Jarosław Romanowski, Dodał, że KGHM chce utrzymać poziom dywidendy z 2014 r. w kolejnych latach.

- Już w marcu mówiliśmy, że to, co jest konsensusem rynkowym, może być traktowane jako dobry benchmark. Po I połowie roku jesteśmy powyżej oczekiwań. Myślę, że na koniec roku również będziemy mogli pozytywnie państwa zaskoczyć - powiedział Romanowski.

Konsensus rynkowy dla zysku netto KGHM w br. to obecnie około 2,26 mld zł. Po pierwszym półroczu jednostkowy zysk KGHM wyniósł 1,12 mld zł.

Romanowski wskazał też, że spółka będzie chciał utrzymać poziom dywidendy z 2014 roku w kolejnych latach.

- Chcemy ten poziom dywidendy z roku obecnego utrzymać w kolejnych latach - mówił.

Z zysku za 2013 rok KGHM wypłacił 5 zł dywidendy na akcję. W sumie na dywidendę trafi 1 mld zł z 3 mld 58 mln zł ubiegłorocznego zysku spółki. Wypłata pierwszej raty dywidendy ma nastąpić 18 sierpnia, a drugiej 18 listopada.

Wiceprezes miedziowej spółki poinformował ponadto, że KGHM liczy na przekroczenie zakładanych poziomów produkcji miedzi i srebra w tym roku.

- Szacujemy przekroczenie produkcji miedzi i srebra w stosunku do naszych planów. Myślimy, że o 4-5 tys. ton przekroczymy produkcję jeśli chodzi o miedź, a w srebrze o 55 ton. To powinno pomóc nam w osiągnięciu zakładanych wyników na koniec roku - podkreślił.

Założenia KGHM na 2014 rok to produkcja miedzi elektrolitycznej na poziomie 567,5 tys. ton i produkcja 1140 ton srebra.

W I półroczu 2014 r. w spółce odnotowano rdr zmniejszenie wolumenu sprzedaży miedzi o 8 proc. do 274,6 tys. ton. Spółka podała, że wynikało to głównie z powodu konieczności odbudowy zapasów oraz nieco niższej produkcji miedzi w I półroczu 2014 r. Wolumen sprzedaży srebra spadł w tym czasie o 4 proc. do 572,1 ton, z kolei sprzedaż złota wzrosła o 98 proc. do 800,5 kg.

W środę późnym popołudniem spółka poinformowała, że jednostkowy zysk netto w drugim kwartale br. wyniósł 612 mln zł wobec 666 mln zł rok wcześniej. Wynik okazał się o ok. 6 proc. lepszy od oczekiwań analityków na poziomie 577 mln zł. Przychody ze sprzedaży wyniosły w tym czasie 3,93 mld zł wobec blisko 4,4 mld zł w II kwartale 2013 r. Analitycy spodziewali się 3,92 mld zł przychodów. Po I półroczu zysk netto spółki wyniósł 1,12 mld zł. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.