Górnictwo: Tauron zainwestuje w Brzeszcze nawet bez emisji akcji

fot: Maciej Dorosiński

Dzięki nabyciu kopalni, Tauron ma pokrywać swoje zapotrzebowanie na węgiel w 50-60 proc. Obecnie jest to ok. 40 proc.

fot: Maciej Dorosiński

Grupa Tauron zainwestuje w kopalnię Brzeszcze nawet bez zgody akcjonariuszy na emisję akcji związanej z podwyższeniem kapitału zakładowego - powiedział prezes Tauronu Jerzy Kurella. W ciągu trzech lat grupa zainwestuje w kopalnię ok. 250 mln zł.

- Nie łączymy emisji związanej z podwyższeniem kapitału zakładowego Tauronu z Brzeszczami, to są odrębne zdarzenia. Program inwestycyjny, który mamy, jest programem ambitnym, natomiast ten poziom inwestycji na poziomie 200-250 mln zł (w Brzeszcze) czy emisja miałaby miejsce czy nie i tak zostałby przeprowadzony - powiedział Kurella na czwartkowej konferencji wynikowej spółki.

W 2016 roku spółka chce zainwestować 133 mln zł w zakup nowych maszyn i urządzeń, rozbudowę wentylacji i systemów bezpieczeństwa w Brzeszczach. W 2017 ma być to 79,3 mln zł, a w 2018 - 35 mln zł.

Kurella poinformował, że zgodnie z biznes planem, kopalnia Brzeszcze ma od 2017-2018 roku wydobywać rocznie 1,8 mln ton węgla rocznie, co ma się przełożyć na jej wynik finansowy zero-plus. Zasoby kopalni wynoszą 63,5 mln ton węgla, przy średniorocznym wydobyciu na poziomie 1,8 mln ton, oznacza to, że kopalnia będzie mogła być eksploatowana przez 34 lata.

Dzięki nabyciu kopalni, Tauron ma pokrywać swoje zapotrzebowanie na węgiel w 50-60 proc. Obecnie jest to ok. 40 proc.

Przedwstępną warunkową umowę sprzedaży aktywów kopalni Brzeszcze przedstawiciele Tauronu i Spółki Restrukturyzacji Kopalń podpisali 19 października br.

W poniedziałek akcjonariusze Tauronu przegłosowali przerwę (do 23 listopada) w nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy spółki. Nastąpiło to przed głównym punktem posiedzenia dotyczącym podwyższenia kapitału zakładowego spółki.

- Uzasadniali to koniecznością uzyskania większej ilości informacji co do celów emisyjnych, struktury emisji - przypomniał Kurella.

Prezes przyznał, że każde podwyższenie kapitału jest korzystne i poprawiające parametry finansowe dla grupy. Dodał, że liczy na to, iż "w tej czy innej formule" walne zgromadzenie akcjonariuszy przegłosuje podwyższenie kapitału Tauronu. W przypadku uzyskania pozytywnej decyzji walnego, kapitał zakładowy wzrośnie do 9,16 mld zł.

Podwyższenie kapitału zakładowego Tauronu poprzez skierowaną do Skarbu Państwa emisję tzw. akcji niemych o wartości 400 mln zł ma pomóc spółce w realizacji dużego programu inwestycyjnego wartego 37 mld zł. Ma to nastąpić poprzez emisję 80 mln akcji niemych o wartości nominalnej 5 zł każda. Wkład na poczet podwyższenia kapitału zakładowego ma wnieść do spółki aportem Skarb Państwa w formie 1,01 proc. akcji PKO BP.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.