Górnictwo: Tauron zainwestuje w Brzeszcze minimum 200 mln zł

fot: Maciej Dorosiński

W zeszłym tygodniu Tauron, Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego (MARR), ZEW Niedzica i FTF Columbus poinformowały o rozwiązaniu porozumienia dotyczące zakupu części aktywów kopalni Brzeszcze

fot: Maciej Dorosiński

Tauron zainwestuje w kopalnię Brzeszcze co najmniej 200 mln zł w ciągu dwóch lat - poinformował prezes Tauronu Jerzy Kurella. Dodał, że chce, aby wynik kopalni w okolicy zera pojawił się nie później niż w 2017 roku.

- Potrzebne będą nakłady finansowe, by Brzeszcze wyszły na prostą. Szacujemy je na co najmniej 200 mln zł w dwa lata. W pierwszym roku będzie konieczne ok. 160-180 mln zł - powiedział prezes Kurella.

- Chciałbym, by nie później niż w 2017 roku Nowe Brzeszcze mogły być na tyle zrestrukturyzowane, by miały wynik zero plus, zero minus - dodał.

Prezes zapewnił, że przejęcie Brzeszcz jest dla grupy opłacalne.

- Biznesplan, który jest dla Brzeszcz ma NPV dodatnie - powiedział prezes.

Pytany, kiedy inwestycja się zwróci, odpowiedział: "To perspektywa siedmiu lat".

Tauron zakłada, że od drugiej połowy 2017 roku wydobycie w Brzeszczach sięgnie 1,7-1,8 mln ton węgla.

- To około 1 tys. ton na jednego pracownika, takie benczmarki funkcjonują w innych kopalniach - powiedział.

Poinformował, że zgodnie z porozumieniem zawartym ze związkami zawodowymi inkorporacja Nowych Brzeszcz do Tauron Wydobycie powinna nastąpić w ciągu dwóch lat.

Tauron liczy się z tym, że będzie musiał zwrócić pomoc publiczną przyznaną Brzeszczom. Szacuje ją na co najmniej 90 mln zł.

- Model biznesowy na Brzeszcze musi być ekonomicznie uzasadniony. Strona społeczna ma świadomość, że nasza akwizycja nie jest polityczną, a ekonomiczną. Nie dalej niż w ciągu trzech miesięcy siadamy do negocjacji nowego ZUZP, opartego o system motywacyjny. Nie ma mowy o żadnych dodatkowych przywilejach, dodatkowych gwarancjach zatrudnienia itd. - powiedział.

Do nowego pracodawcy przejdzie ok. 1.500 pracowników KWK Brzeszcze. Kurella nie wykluczył, że w przyszłości, przy zwiększonym wydobyciu, konieczne będzie jeszcze zwiększenie zatrudnienia lub sięgnięcie po usługi outsourcingowe.

Spółka zależna Tauronu, RSG, podpisała w połowie października ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń przedwstępną warunkową umowę zakupu części aktywów KWK Brzeszcze. Tauron zapłaci za przejmowane aktywa 1 zł. Aktywa te znajdą się do końca 2015 roku - po uzyskaniu wszystkich zgód korporacyjnych i UOKiK oraz decyzji Ministerstwa Środowiska o przeniesieniu koncesji - w spółce Nowe Brzeszcze Grupa Tauron.

Dzięki nabyciu KWK Brzeszcze zakłady wydobywcze grupy Tauron w ponad 50 proc. będą pokrywać zapotrzebowanie na paliwo jednostek wytwórczych skupionych w holdingu. Obecnie wskaźnik ten wynosi ok. 40 proc.

Kurella pytany, czy spółka mogłaby przejmować kolejne kopalnie, odpowiedział: "Ten poziom w wydobyciu jest poziomem optymalnym. Nie mamy planów związanych z dodatkowymi akwizycjami, patrząc jednak trzy kroki do przodu, mogę sobie wyobrazić różne rozwiązania, w tym akwizycje w sektorze wydobywczym".

Zaznaczył przy tym, że zależeć to będzie od modelu rynku energetycznego, który będzie w Polsce funkcjonował.

- Z tego będzie wypływać, jakie będą możliwości integracji sektora energetycznego z górnictwem. Im silniejsza energetyka, tym większe możliwości akwizycji w sektorze wydobywczym - powiedział Kurella.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.