Górnictwo: szykują się do manifestacji

fot: Andrzej Bęben/ARC

Solidarność w Bitronie domaga się zagwarantowania przez pracodawcę obecnego poziomu zatrudnienia i wynagrodzeń w firmie

fot: Andrzej Bęben/ARC

W środę (17 września) ulicami Sosnowca i Katowic przejdzie manifestacja w obronie pracowników kopalni Kazimierz-Juliusz. Taka decyzja zapadła podczas masówki zorganizowanej w piątek (12 września) w sosnowieckiej kopalni - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

- W głosowaniu podczas masówki z udziałem całej załogi, 100 proc. pracowników poparło przeprowadzenie akcji protestacyjnej. W środę zabierzemy swoje rodziny i wyruszymy z Sosnowca do Katowic pod siedzibę Katowickiego Holdingu Węglowego i Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego - powiedział po masówce Grzegorz Sułkowski, przewodniczący Solidarności w kopalni Kazimierz-Juliusz.

Oprócz pracowników Kazimierza-Juliusza oraz ich rodzin w demonstracji mają wziąć udział górnicy z innych kopalń, a także pracownicy innych zakładów i branż z całego regionu. - To będzie protest nie tylko w sprawie Kazimierza-Juliusza, ale w obronie całego polskiego górnictwa. Dzisiaj likwidują nas, jutro to będzie lawina - podkreśla Sułkowski.

Jeszcze 11 września górnicy z sosnowieckiej kopalni nie wykluczali, że akcja protestacyjna może rozpocząć się w tym zakładzie znacznie wcześniej. Napięcie potęgował fakt, że na ich konta nie wpłynęła zaległa wypłata za sierpień, która powinna zostać wypłacona do 10 września. Ostatecznie 11 września późnym popołudniem górnicy otrzymali część należnych im pieniędzy. - Dostaliśmy połowę wypłaty, choć do pracowników, którzy mają konta w innych bankach, przelewy dotrą dopiero dzisiaj. To nieco uspokoiło ludzi, ale kopalnia wciąż przypomina beczkę prochu - tłumaczy Sułkowski.

W piątek (12 września) śląsko-dąbrowska Solidarność poinformowała portal górniczy nettg.pl o tym, że w kopalni Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu powołano Międzyzwiązkowy Sztab Protestacyjno-Strajkowy, w skład którego weszło 5 zakładowych organizacji związkowych: NSZZ Solidarność, Związek Zawodowy Górników w Polsce, Związek Zawodowy Ratowników Górniczych, ZZ Kadra i Związek Zawodowy Maszynistów Wyciągowych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W głębi ziemi i serc – wspomnienie św. Kingi. Górnicy solni uczcili swoją patronkę

24 lipca, w dniu liturgicznego wspomnienia św. Kingi – patronki górników solnych – w niezwykłej scenerii Kaplicy św. Kingi, położonej 101 metrów pod ziemią, odprawiona została uroczysta Msza Święta. Jak co roku podziemna świątynia zgromadziła tych, którzy od pokoleń powierzają swojej Patronce trud codziennej pracy, bezpieczeństwo kopalni oraz pomyślność całej wielickiej społeczności.

Resort analizuje różne warianty zmian skali podatkowej

Ministerstwo Finansów analizuje różne warianty zmian parametrów skali podatkowej - poinformował resort w odpowiedzi na pytanie  o podniesienie kwoty wolnej od podatku dochodowego.

Carbotech w Łaźni Moszczenica. Elektroniczne brzmienia w industrialnej przestrzeni

Jastrzębie-Zdrój zyska nowe wydarzenie na kulturalnej mapie miasta. W sobotę, 1 sierpnia 2026 r., w Łaźni Moszczenica odbędzie się pierwsza edycja Carbotech — imprezy łączącej surową, pokopalnianą przestrzeń z muzyką elektroniczną.

1745591250 huta miedzi

Wykorzystanie mocy produkcyjnych w przemyśle w lipcu wyniosło 78,7 proc.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych w lipcu w przemyśle wyniosło 78,7 proc., wobec 77,7 proc. przed rokiem - podał Główny Urząd Statystyczny.