Górnictwo: Szyb III w ruchu Śląsk w tym roku ma przejść do historii

fot: Maciej Dorosiński

Szyb III jest znajduje się na wspólnym terenie z szybem Wschodnim ruchu Halemba kopalni Ruda. Jego głębokość to 1082,8 m

fot: Maciej Dorosiński

W przyszłym tygodniu mają zostać otwarte oferty na likwidację szybu III w ruchu Śląsk kopalni Pokój I - Śląsk oraz towarzyszącej mu infrastruktury. Zakład należy do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Ruch Śląsk ma zostać zlikwidowany do końca br. 

Prace, których dotyczą przetargi mają objąć wyburzenie: budynku maszyny wyciągowej szybu III, budynku sterowni pomostu wiszącego w szybie na terenie szybu III, wieży wyciągowej szybu III, budynku stacji odmetanowania oraz rurociąg odmetanowania przy szybie.

Szyb III jest znajduje się na wspólnym terenie z szybem Wschodnim ruchu Halemba kopalni Ruda. Jego głębokość to 1082,8 m. Jego głębienie odbywało się etapami. W latach 1963-1965 szyb wykonano do głębokości 534 m. W latach 1970 -1971 pogłębiono do 805 m, a do docelowej głębokości w latach 1983 - 1984. 

Jak informuje SRK, docelowo miał pełnić kilka funkcji - szybu wydechowego, szybu, którym poprowadzono rurociągi odmetanowania i odwodnienia głównego, połączenia stacji klimatycznej na powierzchni z dołem i funkcję szybu transportowego.

W następstwie poważnych katastrof, do których doszło w 2009 i 2015 r. a potem decyzji Wyższego Urzędu Górniczegu która wyłączyła południową część kopalni, zakończono wydobywanie węgla. Szyb wówczas nie był jeszcze gotowy. Brakowało mu maszyny wyciągowej i szoli - górniczej windy. W tej sytuacji nie została ona zabudowana. Zjazdy prowadzone są wyłącznie w 4-osobowym kuble. Są one wykonywane na potrzeby rewizji szybu oraz niekiedy przejścia wyrobiskiem do szybu I.

Jak czytamy w opracowaniu przygotowanym przez Główny Instytut Górnictwa, z chwilą rozpoczęcia likwidacji szybu III nastąpi stopniowe zatapianie szybu I i wyrobisk na poziomie 1050, co wynika z utraty możliwości odwadniana szybem III w którym zainstalowane są rurociągi pomocniczego odwadniania. Po szybie III w ruchu Śląsk będą likwidowane szyby I i II. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Katowice Airport i Politechnika Krakowska łączą siły. W Pyrzowicach przetestują technologie LiDAR

Politechnika Krakowska rozpoczyna współpracę naukową i dydaktyczną z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice. Partnerstwo ma wesprzeć rozwój, bezpieczeństwo i niezawodność infrastruktury lotniska w Pyrzowicach. Studenci uczelni zyskają natomiast możliwość odbywania praktyk i staży w jednym z najważniejszych portów lotniczych w Polsce.

Spółdzielnia energetyczna Węglokoksu stawia na rozwój

Spółdzielnia Energetyczna Węglokoks Energia SE 1 wkracza w kolejny etap rozwoju, konsekwentnie zwiększając skalę wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz rozszerzając grono odbiorców korzystających z zielonej energii produkowanej lokalnie.

Sklep PGG z nową funkcją. Odstąpienie od umowy online bez dodatkowych formalności

Polska Grupa Górnicza wprowadziła nowe rozwiązanie w swoim sklepie internetowym. Klienci mogą teraz odstąpić od umowy bezpośrednio z poziomu Profilu Klienta, bez konieczności wypełniania dodatkowych formularzy i wysyłania pism.

1541878885 solitaire rury zat finska nord stream 2

Podejrzany o wysadzenie Nord Streamu zatrzymany w Chorwacji. Wcześniej polski sąd odmówił wydania go Niemcom

Jak informują niemieckie media Wołodymyra Żurawlowa, obywatela Ukrainy podejrzanego przez prokuraturę Niemiec o udział w wysadzeniu gazociągów Nord Stream, zatrzymano w Chorwacji podczas zdjęć do thrillera "Snake Island" inspirowanego tym zdarzeniem.