Górnictwo: strzał w gruby węgiel

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Pod lupę audytorów trafiły kopalnie Wujek i Wieczorek (na zdjęciu) oraz Biuro Zarządu spółki

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Kopalnia Wieczorek na dobę wydobywa ok. 7 tys. t węgla, z czego ponad 2 tys. stanowią sortymenty grube. Rezultat ten udało się wypracować dzięki działaniom organizacyjnym i technicznym.

O tym, że warto inwestować w wydobycie grubych sortymentów, do których zalicza się m.in. "orzech" i "kostka", może świadczyć to, że nie ma problemów z ich sprzedażą, a ich cena jest ok. 2,5 raza wyższa niż cena miału.

- Udział grubych sortymentów w całości produkcji udało się nam zwiększyć prawie dwukrotnie w stosunku do planu na rok bieżący, który zakładał pierwotnie 17,5-procentowy udział. Obecnie produkujemy ich blisko 30 proc. Sytuacja rynkowa zmusza nas do szukania takich rozwiązań, które zapewnią nam możliwie największy udział grubych sortymentów w produkcji. To najdroższy węgiel, zatem zależy nam, aby było go jak najwięcej - wyjaśnia Roman Gąska, naczelny inżynier kopalni Wieczorek.

Aby zwiększyć wychód grubych sortymentów, w kopalni odpowiednio dostosowano transport, aby struktura węgla ulegała możliwie najmniejszej degradacji i by na powierzchnię wyjeżdżał jak najmniej skruszony. Zastosowano też organy urabiające o specjalnej konstrukcji oraz zainstalowano na dole sortownię, by oddzielić gruby węgiel od miału i oddzielnie wydawać na powierzchnię. Ponadto w ścianach eksploatujących pokład 510 wykonuje się roboty strzałowe zruszające. Takie rozwiązanie zastosowano też do drążenia części wyrobisk chodnikowych, m.in. chodnika wodnego 1 na poziomie 550 m. Przodek ten w celu przyśpieszenia czasu realizacji cyklu produkcyjnego wyposażony został w wóz wiercący, wykonujący otwory na materiał wybuchowy, oraz ładowarkę, transportującą urobiony węgiel z przodka na urządzenia odstawy.

- Nad rozwiązaniami dotyczącymi zwiększenia wychodu grubych sortymentów pracujemy w kopalni w sposób ciągły. Podobne działania realizowane są w pozostałych zakładach Katowickiego Holdingu Węglowego. My skupiamy się jednak na sprawdzonych rozwiązaniach, w tym własnych pomysłach, ściśle dostosowanych do uwarunkowań naszej kopalni. W ostatnim okresie często modyfikowaliśmy sposób prowadzenia strzelań zruszających w wyrobiskach ścianowych, w tym poprzez skrócenie otworów strzałowych oraz zwiększenie ładunku materiału wybuchowego. Natomiast w przypadku wyrobisk korytarzowych, drążonych z wykorzystaniem materiałów wybuchowych, przez zmianę rozmieszczenia i liczby otworów strzałowych oraz zmniejszenie ładunku materiału wybuchowego - wyjaśnia naczelny inżynier.

O tym, jakie rozwiązania zastosowano w kopalni Wieczorek, można przekonać się, oglądając film, który znajduje się w portalu górniczym nettg.pl.

Zobacz relację filmową.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.