Górnictwo: strajk w Chwałowicach jednak trwa
fot: Jarosław Galusek/ARC
Pod ul. Prostą zalega złoże węgla kamiennego kopalni Chwałowice
fot: Jarosław Galusek/ARC
Rozszerza się strajk w kopalni Chwałowice w Rybniku - informuje Śląsko-Dąbrowska Solidarność. Do protestujących od 6.00 rano kilkudziesięciu górników z Konsorcjum Przedsiębiorstw Robót Górniczych i Budowy Szybów w Mysłowicach, dołączyli ich koledzy z drugiej zmiany. Obecnie protest 700 metrów pod ziemią prowadzi już ponad 100 pracowników przedsiębiorstwa.
Pierwotną przyczyną spontanicznego strajku pracowników przedsiębiorstwa był brak wypłat na kontach. Powinny były zostać wypłacone do 10 grudnia. Kilka godzin po rozpoczęciu strajku zarządy Kompanii Węglowej, dla której pracuje Konsorcjum w Chwałowicach i KPRiBSz poinformowały, że pieniądze trafiły na konta z jednodniowym opóźnieniem. Według protestujących nie są to pełne wynagrodzenia i kontynuują strajk.
Jak dowiedzieliśmy się w Konsorcjum wynagrodzenia na konta pracowników zostały przelane w całości. Pracownicy dostali także część bonów świątecznych, które w całości mają do nich trafić ok. 18 grudnia.