Górnictwo: sprzedają kopalnię w ostatni dzień roku

fot: Maciej Dorosiński

Dzięki nabyciu kopalni, Tauron ma pokrywać swoje zapotrzebowanie na węgiel w 50-60 proc. Obecnie jest to ok. 40 proc.

fot: Maciej Dorosiński

W czwartek (31 grudnia) zarządy Spółki Restrukturyzacji Kopalń i Tauron Polska Energia podpiszą umowę w sprawie sprzedaży kopalni Brzeszcze.

Jak poinformował Tauron, 17 grudnia minister środowiska przeniósł na spółkę Nowe Brzeszcze Grupa Tauron, która przejmie kopalnię, koncesję, dotyczącą wydobycia węgla i metanu jako kopaliny towarzyszącej ze złoża Brzeszcze. Złoże zalega na terenie miasta i gminy Brzeszcze, gminy Oświęcim w województwie małopolskim oraz gminy Miedźna w województwie śląskim.

Koncesja zostanie przeniesiona w ostatnim dniu br. Wcześniej jej dysponentem była Kompania Węglowa. Wraz z przekazaniem kopalni Brzeszcze do SRK koncesję przeniesiono na Spółkę Restrukturyzacji Kopalń.

Zgodnie z warunkową wstępną umową, zawartą 19 października w obecności ministra Skarbu Państwa, transakcja sprzedaży kopalni Brzeszcze ma zostać przeprowadzona do końca 2015 r. Tauron zobowiązał się do zapłacenia za Brzeszcze 1 zł i przeprowadzenia w zakładzie programu inwestycyjnego. Po restrukturyzacji kopalnia ma zostać włączona do Taurona Wydobycie.

1 grudnia zarząd Taurona uzyskał zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na dokonanie koncentracji polegającej na nabyciu przez Nowe Brzeszcze Grupa Tauron (spółka zależna Taurona PE) oznaczonej części zakładu górniczego w Brzeszczach. Uzyskane zostały również zgody korporacyjne (tj. zgoda walnego zgromadzenia SRK oraz zgody odpowiednich organów NBGT i Taurona) wymagane do zawarcia umowy.

Jak informował Tauron warunek zawieszający, dotyczący zmniejszenia przez Kompanię Węglową ilości węgla kamiennego zeskładowanego na zwałach kopalni Brzeszcze, został spełniony częściowo, co nie zagraża zawarciu umowy.

Zgodnie z umową, którą zarząd spółki Nowe Brzeszcze Grupa Tauron podpisał z organizacjami związkowymi działającymi w kopalni Brzeszcze, pracownicy kopalni - jest ich obecnie 1500 - zostaną przeniesieni do nowej spółki na podstawie art. 23' Kodeksu pracy. Oznacza to, że przez rok od przejścia, aż do czasu wynegocjowania nowego układu zbiorowego pracy, ich warunki wynagradzania i zatrudnienia pozostaną bez zmian.

Nowy układ, wprowadzający motywacyjny system wynagradzania pracowników, będzie uzależniony od "osiąganych wyników spółki i poziomu realizacji zadań". Ta część załogi, która zechce skorzystać do końca roku z osłon, może zadeklarować chęć pozostania w likwidowanej części kopalni Brzeszcze.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.