Górnictwo: spółka porozumiała się z gminą, będzie nowy szyb

fot: Krystian Krawczyk

Tylko w bieżącym roku wykonano 37,8 km wyrobisk udostępniających i przygotowawczych w ZG Rudna oraz Polkowice-Sieroszowice

fot: Krystian Krawczyk

KGHM Polska Miedź i gmina Żukowice zawarły porozumienie dotyczące realizacji kolejnej inwestycji koncernu. Trwają prace przygotowawcze do budowy szybu wdechowego GG-2 w ramach Programu Udostępnianie Złoża. Dzięki porozumieniu gmina zyska dodatkowe środki, a mieszkańcy wiele atrakcyjnych benefitów – poinformowało portal netTG.pl biuro prasowe spółki.

- Spółka w 2004 r. otrzymała koncesję na wydobywanie złoża rudy miedzi w obszarze Głogów Głęboki–Przemysłowy i od 2006 r. realizuje Program Udostępnianie Złoża, początkowo prowadzony pod nazwą „Projekt Głogów Głęboki – Przemysłowy”. Celem strategicznym spółki jest zabezpieczenie produkcji na kolejne 30-40 lat. Eksploatacja złoża pozwoli KGHM utrzymać poziom wydobycia w Polsce i zapewni dalszy rozwój Zagłębia Miedziowego - powiedział Radosław Stach, wiceprezes KGHM ds. produkcji.

KGHM udostępnia kolejne części eksploatowanego złoża, które zalegają na dużych głębokościach oraz poszukuje nowych złóż w regionie. W ramach Programu Udostępnianie Złoża tylko w bieżącym roku wykonano 37,8 km wyrobisk udostępniających i przygotowawczych w Zakładach Górniczych Rudna oraz Polkowice-Sieroszowice. Wraz z postępem robót chodnikowych przygotowywana jest infrastruktura techniczna.

W ramach Programu, na terenie Gminy Grębocice powstaje kompleks szybowy. Budowany jest  szyb wdechowy GG-1 o funkcji materiałowo-zjazdowej oraz System Klimatyzacji Centralnej. Na terenie gminy Żukowice umiejscowiony będzie szyb GG-2, również wentylacyjny o funkcji materiałowo-zjazdowej. Jego budowa jest niezbędna ze względu na doprowadzanie świeżego powietrza do nowych wyrobisk.

Tak jak w przypadku każdej inwestycji miedziowego giganta, spółka - zgodnie z realizowaną polityką społecznej odpowiedzialności i dobrego sąsiedztwa - prowadziła dialog z mieszkańcami i przedstawicielami gminy. Podczas spotkań rozważano potrzeby i wnioski lokalnej społeczności. Podpisane porozumienie jest efektem wielu rozmów z interesariuszami.

- Szyb GG-2 to szyb wdechowy o funkcji materiałowo - zjazdowej, czyli zaciągający powietrze. Staramy się być jak najmniej uciążliwi dla mieszkańców. Dzięki porozumieniu, społeczność Gminy Żukowice, a przede wszystkim dwóch miejscowości – Słone i Kamiona, uzyskała liczne profity, a my zrozumienie dla przebiegu inwestycji. Jesteśmy firmą globalną, ale działamy lokalnie. Sercem KGHM jest w Zagłębiu Miedziowym i zależy nam przede wszystkim na zrównoważonym rozwoju regionu – mówi Marcin Chludziński, prezes KGHM.  

Porozumienie definiuje obszary współpracy obu stron przy tym projekcie. Zakłada m.in. organizację wypoczynku dla dzieci i młodzieży, bezpłatne konsultacje medyczne, możliwość korzystania przez mieszkańców sołectw Słone i Kamiona z obiektów rekreacyjnych. KGHM wykona również inwentaryzację techniczną wszystkich budynków w miejscowościach Słone i Kamiona.

Zgodnie z Porozumieniem wokół  placu szybowego zostanie wykonana zielona otulina, a dojazd do szybu będzie zorganizowany wyłącznie od strony drogi krajowej nr 12. KGHM Polska Miedź zobowiązała się także do wspierania budżetu gminy Żukowice w trakcie realizacji inwestycji.

Polska Miedź współpracuje z  okolicznymi gminami między innymi przy strategiach ich rozwoju, zatrudnia mieszkańców pobliskich miejscowości oraz wspomaga samorządy lokalne poprzez płacenie podatków. Tylko w latach 2015 - 2017 do gmin Zagłębia Miedziowego trafiło ponad 962 mln zł z tytułu należnych podatków PIT, CIT oraz podatku od nieruchomości.

Spółka zawarła szereg porozumień socjalnych, które mają za zadanie podnieść standard życia mieszkańców. Dialog społeczny jest wpisany w strategię zrównoważonego rozwoju spółki.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.

Prezes ARP: Polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą

Ukraiński biznes potrzebuje miejsc bezpiecznych oraz stwarzających warunki do rozwoju i uczestniczenia w jednolitym europejskim rynku - ocenił w piątek w rozmowie z PAP prezes ARP Daniel Ryczek. Jego zdaniem m.in. polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą.

Ile zapłacisz za paliwo podczas weekendu? Maksymalne ceny od soboty do poniedziałku

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 6,02 zł, benzyny 98 - 6,70 zł, a diesla - 6,17 zł. Oznacza to wzrost ceny maksymalnej wszystkich rodzajów paliw w porównaniu z piątkiem.