Górnictwo: Sosnowiec otrzymuje tereny po dawnej kopalni Porąbka

fot: Maciej Dorosiński

Mieszkańcy Sosnowca zgłosili do Urzędu Miasta blisko 200 propozycji dotyczących budżetu obywatelskiego

fot: Maciej Dorosiński

Gmina Sosnowiec otrzymała od Spółki Restrukturyzacji Kopalń kolejne nieruchomości. Stosowna umowa w tej sprawie została podpisana w środę, 18 sierpnia.

Jak poinformował rzecznik prasowy SRK Wojciech Jaros, gmina otrzymała nieruchomości położone w rejonie ulic Dmowskiego, Wiśniowej i Fredry wraz z budowlą – rowem odpływowym prowadzącym z dawnego terenu kopalni Porąbka do rzeki Bobrek (tzw. Rów Mortimerowski) o całkowitej długości 3,6 km. SRK wyjaśniło, że kolektor - wybudowany dla usuwania wód dołowych - służy obecnie dla potrzeb kanalizacji. Częściowo przebiega on pod ziemią.

Łączna powierzchnia gruntu będącego przedmiotem darowizny wynosi 43 902 m kw., łączna wartości rynkowa prawa użytkowania wieczystego została określona na kwotę 123 400,00 zł., natomiast wartość odtworzeniowa składnika budowlanego na kwotę 1 725 500,00 zł. Natromiast całkowita wartość rynkowa składnika gruntowego jako prawa użytkowania wieczystego oraz wartość odtworzeniowa składnika budowlanego w postaci kolektora wód dołowych wynosi 1 848 900,00 zł.

Gmina przyjęła darowiznę dla realizacji zadań własnych, związanych z zaspokojeniem zbiorowych potrzeb mieszkańców dotyczących kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych.

Przypomnijmy, że pod koniec listopada 2020 r. Sosnowiec  na mocy darowizny otrzymał blisko 3 ha terenów po KWK Kazimierz-Juliusz wraz z pokopalnianymi budynkami. Nieruchomości oraz ruchome składniki mienia zostały przekazane gminie zgodnie z postanowieniami art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego.

Sosnowiec otrzymał wówczas obiekty po dawnej kopalni oraz działki, na których się one znajdują, tak, by przekazana część stanowiła całość, umożliwiającą wykorzystanie tych obiektów i otaczających je terenów zielonych. W sumie jest to sześć działek o łącznej powierzchni 28 524 m kw. Największa z nich ma 17 518 m kw. i to na niej znajdują się: budynek warsztatu MD, budynek maszyny wyciągowej szybu K-I, budynek nadszybia szybu K-I, budynek stacji ratowniczej, budynek kompleksu BHP I wraz z budynkiem portierni, budynek transformatorów wraz z rozdzielnią elektryczną 500 V, drogi i place w rejonie szybu K-I oraz wieża wyciągowa szybu K-I. Jak oszacowała SRK, łączna obecna wartość rynkowa prawa użytkowania wieczystego gruntu, własności budynków, budowli, a także maszyn, urządzeń i pozostałych składników majątku, to ponad 3,7 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.