Górnictwo: silny wstrząs w Zagłębiu Miedziowym

fot: Maciej Dorosiński

W ZG Rudna Główna G2 doszło do bardzo silnego wstrząsu

fot: Maciej Dorosiński

Silny wstrząs odczuwalny w Zagłębiu Miedziowym wystąpił w środę w należącej do KGHM Polska Miedź kopalni Rudna w Polkowicach.

Jak poinformowały służby prasowe KGHM, żaden z górników nie ucierpiał. Gwałtowne odprężenia górotworu tłumaczone są prowadzeniem w tym czasie robót strzałowych. 

Hipocentrum wstrząsu o magnitudzie 4,2 znajdowało się na głębokości 2 km pod ziemią w zakładzie górniczym Rudna Główna G2. Do wstrząsu doszło w ZG Rudna Główna G2 w środę wieczorem o godz. 22.25.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowa wieża kontroli lotów

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowoczesna wieża kontroli lotów - wynika z informacji lokalnego samorządu. Dla wieży, która ma obsługiwać ruch lotniczy i stać się charakterystycznym elementem panoramy miasta, złożono już wniosek o pozwolenie na budowę.