Górnictwo: Sejm zajmie się deputatami węglowymi

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Na wybory parlamentarne wydamy 130 mln zł, z czego 42 mln zł pójdzie na diety dla członków komisji wyborczych

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Projekt obywatelski w sprawie deputatu węglowego trafi pod obrady Sejmu - potwierdzili w środę (13 kwietnia) współinicjatorzy nowelizacji ustawy górniczej ze Związku Zawodowego Górników w Polsce.

Listem z 8 kwietnia do Wacława Czerkawskiego (pełnomocnika Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej) marszałek Sejmu Marek Kuchciński zawiadomił oficjalnie, że projekt obywatelski zmiany ustawy w zakresie deputatów węglowych zostanie skierowany do pierwszego czytania w Sejmie RP.

Projekt zmian w ustawie o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, który gwarantowałby wypłatę deputatów węglowych z budżetu państwa, został przygotowany przez Związek Zawodowy Górników w Polsce, który rozpoczął też akcję zbierania podpisów koniecznych do złożenia w parlamencie obywatelskiego projektu nowelizacji prawa.

W trakcie zbiórki do akcji włączyły się związki zawodowe z OPZZ oraz centrale górniczych organizacji związkowych. W sumie zebrano 126 tys. podpisów. 29 marca kierownictwo ZZG w Polsce na czele z przewodniczącym Dariuszem Potyrałą, przedstawicielami Komitetu Inicjatywy Obywatelskiej oraz tych organizacji zakładowych ZZG w Polsce, którym udało się zebrać najwięcej podpisów, zawiozły listy z podpisami do kancelarii Sejmu.

Przypomnijmy, że projekt obywatelski zakłada wypłacanie deputatu wszystkim emerytom górniczym z budżetu państwa.

- Mamy nadzieję, że deputat, który został w 2014 r. zabrany emerytom górniczym zostanie im przywrócony. Chciałbym zaapelować do wszystkich partii politycznych, które są obecnie w Sejmie, aby pomogły do tego doprowadzić - apelował Marek Gaik z sekretariatu głównego ZZG w Polsce, dodając, że problem dotyczy ok. 160 tys. emerytów Kompanii Węglowej oraz ok 50-60 tys w innych spółkach.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.