Górnictwo: rząd planuje rozwój Lubelskiego Zagłębia Węglowego

1575469858 sasin bogdanka barborka arcmap

fot: ARC/MPW

Zasłużonych dla kopalni wicepremier Jacek Sasin odznaczył medalami

fot: ARC/MPW

Polski węgiel i górnictwo mają przyszłość; nie musimy dziś mówić, że to gałąź gospodarki, która ma nieuchronnie zmierzać do końca - mówił w środę minister aktywów państwowych Jacek Sasin podczas uroczystości barbórkowych w lubelskiej Bogdance

- Nie przyjmujemy do wiadomości, (...) że czas węgla minął, że musimy dziś w Europie całkowicie odejść od gospodarki węglowej - powiedział Sasin.

Wskazał, że Polska jest krajem, który dba o swoje bezpieczeństwo energetyczne.

- Dzisiaj to bezpieczeństwo energetyczne jest oparte o węgiel - mówił. Dodał, że nie mamy obecnie we własnych zasobach innych, realnych źródeł energii, które pozwolą nam wytwarzać odpowiednią ilość energii dla gospodarstw domowych i przemysłu. Zastrzegł jednak, że Polska nie odrzuca pójścia w stronę odnawialnych źródeł energii.

Sasin podkreślił, że polski węgiel i polskie górnictwo mają przyszłość i dodał, że można myśleć z optymizmem o tym, że "górnictwo będzie nadal niezwykle ważną częścią polskiej gospodarki".

Szef resortu aktywów państwowych zwrócił także uwagę, jak ogromny wpływ na otoczenie ma kopalnia Bogdanka. Jest stabilizatorem sytuacji ekonomicznej powiatu łęczyńskiego, wpływa też na rozwój sąsiednich gmin i powiatów. Bezpośrednio daje pracę prawie sześciu tysiącom ludzi i jest inicjatorem wielu lokalnych inicjatyw społecznych.

– Mam nadzieję na rozwój Lubelskiego Zagłębia Węglowego. Czas węgla nie minął – podkreślił.

– Dzisiaj, w dniu św. Barbary, przyjmijcie Państwo proszę ode mnie i całego polskiego Rządu najlepsze życzenia i podziękowania. Za codzienny trud, za zrozumienie tego, jak wielkie wyzwania dziś przed nami stoją, ale i za to, że dzięki temu wysiłkowi możemy czuć się bezpiecznie, możemy mieć w naszych domach energię – powiedział do członków zarządu kopalni, przedstawiciele związków zawodowych i załogi oraz władze spółki Enea wiceprezes Rady Ministrów, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.