Górnictwo: rozmawiali o eksploatacji na granicy

fot: Maciej Dorosiński

- Nie bójmy się kapitału zagranicznego, ponieważ nasze górnictwo potrzebuje inwestycji i nowych impulsów rozwojowych - stwierdził prezes WUG Mirosław Koziura

fot: Maciej Dorosiński

Eksploatacja górnicza na granicy czesko-polskiej i jej ewentualne oddziaływania na polskie gminy były głównym tematem dwudniowej (28-29 lipca) roboczej wizyty prezesa Wyższego Urzędu Górniczego Mirosława Koziury i dyrektora Departamentu Ochrony Środowiska i Gospodarki Złożem Piotra Wojtachy w czeskiej kopalni Darkov, należącej do spółki OKD - poinformowała portal górniczy nettg.pl Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy WUG.

W spotkaniach z przedstawicielami polskiego nadzoru górniczego uczestniczyli m.in.: Ivo Pěgřímek, prezes Czeskiego Urzędu Górniczego, Antonin Taufer, przewodniczący strony czeskiej Dwustronnej Międzyrządowej Komisji ds. Współpracy przy Eksploatacji Złóż Węgla Kamiennego w Rejonie Wspólnej Czesko - Polskiej Granicy Państwowej (DMK), kierownictwo kopalni.

W czasie rozmów ustalono także porządek obrad pierwszego posiedzenia w nowym składzie personalnym DMK, które odbędzie się we wrześniu br. w Terlico. Przewodniczącym strony polskiej będzie Piotr Wojtacha.

Należy zaznaczyć, że 24 lipca wicepremier Janusz Piechociński podpisał uchwałę zmieniającą skład osobowy polskiej części Dwustronnej Międzyrządowej Komisji ds. Współpracy przy Eksploatacji Złóż Węgla Kamiennego w Rejonie Wspólnej Czesko - Polskiej Granicy Państwowej. Komisja działa od 1984 r. Została powołana w wyniku porozumienia między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, a Rządem Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej. Do jej zadań należy m.in.: koordynacja eksploatacji w górniczej strefie ochronnej, wyrażanie zgody na wykonywanie wyrobisk w filarze granicznym, ustanawianie granic eksploatacji górniczej, koordynacja prac w zakresie profilaktyki górniczej i usuwania szkód,

Komisja składa się z polskiej i czeskiej części. Przewodniczącego i członków strony polskiej powołuje rząd RP. Wśród członków komisji znaleźli się również przedstawiciele: Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Środowiska, WUG i OUG w Rybniku, RZGW w Gliwicach, Starostwa Cieszyńskiego, gmin Hażlach i Zebrzydowice, NWR Karbonia oraz Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.