Górnictwo: Rośnie zapotrzebowania na produkty grupy kapitałowej JSW

fot: Jarosław Galusek/ARC

Po zakończeniu 16-godzinnego procesu koksowania i wypchania koksu z komory placek koksowy zostaje rozłożony na wozie przelotowym

fot: Jarosław Galusek/ARC

179,2 mln zł straty netto zanotowała w pierwszym kwartale tego roku grupa kapitałowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Rok wcześniej grupa zamknęła pierwszy kwartał stratą przekraczającą 208,8 mln zł - wynika z opublikowanego w czwartek raportu kwartalnego grupy JSW.

Wartość wskaźnika EBITDA bez zdarzeń jednorazowych wyniosła w pierwszym kwartale 112,6 mln zł. Na inwestycje Grupa JSW wydała 536,4 mln zł. Skonsolidowane przychody wzrosły z 1 mld 964 mln zł w pierwszym kwartale 2020 r. do ponad 1 mld 998 mln zł w tym roku. W stosunku do poprzedniego kwartału przychody grupy ze sprzedaży były wyższe o 12 proc.

- Grupa Kapitałowa JSW powoli odrabia straty po trudnym 2020 roku. Na bieżąco analizujemy wpływ pandemii koronawirusa na sytuację rynkową i wszelkie sygnały płynące od naszych kontrahentów, mające bezpośredni wpływ na zapotrzebowanie na produkty naszej grupy, a co za tym idzie wielkość przychodów - skomentowała prezes JSW Barbara Piontek.

W pierwszym kwartale br. kopalnie JSW wyprodukowały ok. 3,4 mln ton węgla - ok. 16,6 proc. mniej niż w porównywalnym okresie przed rokiem i ok. 10 proc. mniej niż w poprzednim kwartale. O blisko 15 proc. wobec I kw. 2020 wzrosła natomiast sprzedaż węgla. Przychody ze sprzedaży węgla do odbiorców zewnętrznych osiągnęły w pierwszym kwartale br. 917,6 mln zł.

- Obserwujemy wyraźne zwiększenie zapotrzebowania na produkty grupy kapitałowej JSW. Po wielomiesięcznym zastoju gospodarka zaczyna wracać na dobre tory, a to bardzo dobry sygnał dla naszej spółki - oceniła prezes Piontek, cytowana w komunikacie prasowym JSW.

Znacznie wyższa od ubiegłorocznej była w pierwszym kwartale produkcja koksu, która wyniosła ponad 0,9 mln ton - ok. 12,5 proc. więcej w odniesieniu do pierwszego kwartału minionego roku. Przychody ze sprzedaży koksu i węglopochodnych do odbiorców zewnętrznych sięgnęły 974,3 mln zł i były wyższe o 29,8 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału.

Korzystny wpływ na przychody Grupy miała średnia cena koksu, która wyniosła 885,60 zł za tonę - o 5,7 proc. więcej niż rok wcześniej. O 15,4 proc. niższa była natomiast średnia cena węgla do celów metalurgicznych, która wyniosła 413,08 zł za tonę.

W pierwszym kwartale br. Grupa JSW wydała na inwestycje (w ujęciu gotówkowym) 536,4 mln zł - o 10,1 proc. więcej niż w ostatnim kwartale ub. roku.

W pierwszym kwartale br. produkcja węgla koksowego w JSW wyniosła 2,77 mln ton, a węgla energetycznego ok. 630 tys. ton. Sprzedaż węgla z JSW w pierwszym kwartale br. wyniosła ok. 3,82 mln ton (w tym 2,99 mln ton węgla koksowego) i była niższa w porównaniu do czwartego kwartału 2020 r. o 4,4 proc., zaś w odniesieniu do pierwszego kwartału 2020 - wyższa o ok. 14,9 proc. Do odbiorców zewnętrznych trafiło w pierwszym kwartale ponad dwie trzecie (68 proc.) węgla z kopalń JSW, zaś pozostałą część grupa zużyła we własnych koksowniach.

JSW jest drugą pod względem wielkości zatrudnienia i wydobycia węgla krajową spółką węglową, po Polskiej Grupie Górniczej. Specjalizuje się w produkcji węgla koksowego, wykorzystywanego przy produkcji stali. Zatrudnia ponad 22,2 tys. osób. Ubiegły rok - kryzysowy na rynku stali, węgla i koksu - grupa kapitałowa JSW zamknęła stratą netto przekraczającą 1,5 mld zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.