Górnictwo: proponują wydobycie węgla w Jakucji

1397736356 elga mechel ru

fot: mechel.ru

Budowa osiedla dla górników przy kopalni koncernu Mechel w Zagłębiu Elgińskim

fot: mechel.ru

Rosja zaproponowała, by Chiny wzięły udział w eksploatacji jednych z największych na świecie złóż węgla w Zagłębiu Elgińskim, gdzie działa już rosyjska grupa Mechel - informuje rosyjski portal górniczy gornoe-delo.ru.

Mechel ma obecnie spore długi i porozumiewa się z wierzycielami. Władze rosyjskie już w zeszłym roku doradzały koncernowi sprzedaż części aktywów w Jakucji. Skutki ewentualnego bankructwa ugodziłyby w pozbawionych pracy górników. Pod koniec 2012 r. firma planowała sprzedać 20 proc. praw do złóż elgińskich za 1 mld dol., ale nie znalazła nabywców.

Zawarto umowę chińsko-rosyjską
Na początku kwietnia rosyjska kompania ujawniła porozumienie z chińską korporacją stalową Baosteel Resources. Przewiduje się m.in. zwiększenie dostaw węgla koksującego do 1,2 mln t rocznie. W ramach wcześniejszej współpracy spółka Mechel Karbon Singapur dostarczyła zakładom Baosteel we wschodnich i południowych prowincjach Chin 960 tys. t węgla koksującego, a także próbne partie węgla ze złoża elgińskiego.

Umowa rosyjsko-chińska zakłada wspólną eksploatację węgla do 2030 r., zwiększenie eksportu na perspektywiczne rynki azjatyckie, gwarantowany odbiór rosyjskiego surowca przez huty chińskie.

Bank wznowił kredyty za udział
W połowie marca 2014 r. Wnieszekonombank udzielił Mechelowi dwóch dużych kredytów na sumę 2,5 mld dol. z przeznaczeniem na inwestycje węglowe w zagłębiu Elgińskoje. Zdolności wydobywcze mają zostać zwiększone do 11,7 mln t węgla rocznie, planuje się też zwiększenie przepustowości linii kolejowej Ulak-Elga. Zabezpieczeniem kredytow jest 49 proc. udziałów banku w spółce Elgaugol oraz majątek projektowanych kopalń.

Państwowe koleje zbudują linię węglową
Prezes spółki RŻD (Rosyjskie Koleje) Władymir Jakunin potwierdził, że jego firma razem z Mechelem wystąpi do państwa o wykup gruntów pod nowe tory w rejonie Magistrali Bajkalsko-Amurskiej. Chodzi o 321 km linii (częściowo już zbudowanej) o wartości 70 mld rubli. - Koleje państwowe inwestują w modernizację BAM i kolei transsyberyjskiej a Elga jest wschodnią odnogą magistrali BAM. Dlatego zależy nam na znalezieniu pieniędzy, których nie mamy w tej chiwli na konieczną inwestycję. Państwo powinno określić, skąd je wziąć - mówił Jakunin.

Zagłębie Elgińskie ma złoża węgla koksującego w południowo-wschodniej Jakucji, 415 km na wschód od miasta Nerungri i 300 km od BAM. Koncesja na rozpoznanie i eksploatację należy do kompanii Mechel, która działa w 4 obszarach: górnictwa, metalurgii, żelazostopów i energetyki.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.