Górnictwo: przywrócili blok do pionu

fot: Andrzej Bęben/ARC

Zdaniem eksperta "od lat przeciętne zarobki w stolicy Górnego Śląska windują górnicy"...

fot: Andrzej Bęben/ARC

Dwa dni (19 i 20 marca) trwało prostowanie budynku mieszkalnego przy ul. Ligockiej 4a w Katowicach, który na skutek wydobycia prowadzonego w tym rejonie uległ wychyleniu od pionu - informuje Katowicki Holding Węglowy, do którego należy kopalnia odpowiedzialna za szkodę oraz jej naprawę. Do jej wykonania, w drodze przetargu kopalnia Wujek wybrała firmę MPL.

Jak to się robi? Czytamy na stronie KHW:
Rozpoczynając rektyfikację obiektu za pomocą siłowników sterowanych komputerowo należy w ścianach nośnych budynku, w najniższej jego kondygnacji, wykonać otwory na całą grubość murów i zamontować siłowniki. Ilość używanych siłowników zależna jest od ich jednostkowych udźwigów oraz od założonej ich wzajemnej maksymalnej odległości. Ilość ta wynika także z konstrukcji budynku - wymagane jest ich umiejscowienie na skrzyżowaniu ścian nośnych. Ściany powyżej otworów na siłowniki wzmacnia się opaską stalową, celem rozłożenia sił na jak największą powierzchnię. Opaskę stanowią zazwyczaj profile stalowe, ściągane z obu stron muru śrubami, lub prętami stalowymi przechodzącymi przez mur.

Właściwa rektyfikacja budowli przebiega w trzech fazach. W fazie oderwania prostowanej części budowli od części pozostawionej w gruncie - stanowiącej opór dla siłowników - powstaje szczelina, najczęściej na styku ławy fundamentowej i murów fundamentowych. Przyglądając się procesowi prostowania budynku przy ul Ligockiej nie stwierdzono nieprawidłowości wykonywanych prac, jakiegokolwiek zagrożenia bezpieczeństwa dla mieszkańców bloku. Podjęte przez firmę wykonawczą działania profilaktyczne (np. konieczność opuszczenia obiektu przez mieszkańców do momentu oderwania budynku tj. powstania szczeliny w fundamentach) były działaniem standardowym, wynikającym z zaleceń bezpieczeństwa.

Po fazie oderwania budynek znajduje się w fazie równoległego podniesienia, a następnie w fazie wyrównywania.
Prace wykończeniowe po podniesieniu polegają na odtworzeniu zbrojenia i zamurowaniu powstałej szczeliny po podniesieniu budynku oraz wnęk na siłowniki w ścianach nośnych.

Niestety - jak zaznaczono w komunikacie KHW - każda taka sytuacja wymaga przejściowego wyłączenia windy, odłączenia gazu, opróżnienia i opuszczenia pomieszczeń piwnicznych w rejonie przyziemia oraz opuszczenia mieszkań w pierwszym etapie podnoszenia (do czasu rozerwania budynku). Gdy tylko jest to możliwe, media są ponownie dołączane - najpierw prowizorycznie, potem - w tym wypadku - po dwóch dniach już na stałe. Kolejne prace wiążą się już z normalnym przebiegiem remontu, czyli doprowadzania budynku do normalnego stanu pełnej używalności.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

„Ogród wiedzy” w Brzeźcach. Ekopracownia ze wsparciem WFOŚiGW w Katowicach

W Szkole Podstawowej w Brzeźcach (gmina Pszczyna) otwarto „Ogród wiedzy” – ekopracownię, która powstała dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Kopalnia Ignacy wskakuje na kolejny poziom. Rewitalizacja terenu cały czas trwa

Na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy mają miejsce prace przy nowym budynku usługowo-biurowym o wartości ponad 28 mln zł. To kolejny element trwającego od 2007 r. procesu ponownego zagospodarowania poprzemysłowego terenu byłej kopalni węgla kamiennego Ignacy w Rybniku – Niewiadomiu.