Górnictwo: przewaga eksportu węgla nad jego importem

fot: Andrzej Bęben/ARC

W przypadku dojścia oferty publicznej akcji PKP Cargo do skutku, będzie ona pierwszą spółką z Grupy PKP, która trafi na giełdę

fot: Andrzej Bęben/ARC

Po raz pierwszy od sześciu lat w 2013 r. polski eksport węgla będzie większy od importu tego surowca do Polski. Analitycy Węglokoksu - największego polskiego eksportera węgla - szacują, że eksport sięgnie ok. 11,5 mln ton, a import nie przekroczy 10 mln ton.

- To będzie bardzo ciekawy rok, bo po raz pierwszy od 2008 roku przestaniemy być importerem netto, czyli eksport węgla będzie większy od importu - powiedział prezes Węglokoksu Jerzy Podsiadło, uczestniczący w targach i konferencji górniczej w Katowicach.

Węglokoks, który jest dominującym polskim eksporterem, zamierza w całym 2013 r. wysłać za granicę blisko 9 mln ton węgla, a ok. 2,5 mln zł wyeksportują bezpośrednio spółki węglowe - głównie Jastrzębska Spółka Węglowa. W sumie - według prognoz - eksport wyniesie w tym roku ok. 11,5 mln ton wobec 7,4 mln ton w ubiegłym roku i 5,7 mln ton w 2011 r.

Podsiadło szacuje, że tegoroczny import węgla będzie nieco niższy od ubiegłorocznego, kiedy do Polski napłynęło ponad 10 mln ton tego surowca. Teraz - jak szacują analitycy - będzie to poniżej 10 mln ton.

- Nie będzie jakiegoś radykalnego zwiększenia czy zmniejszenia - ocenił prezes.

Od początku stycznia do końca czerwca tego roku do Polski sprowadzono ok. 4,6 mln ton węgla z zagranicy, natomiast polskie kopalnie i eksporterzy sprzedali za granicę 5,7 mln ton tego surowca.

W ostatnich latach wielkość importu węgla do Polski dynamicznie rosła. Skokowy wzrost nastąpił w 2008 r., kiedy napłynęło blisko 9,5 mln ton węgla wobec 5,8 mln ton rok wcześniej. Właśnie wówczas Polska po raz pierwszy od dziesięcioleci stała się importerem węgla netto.

Później import nadal rósł, do niespełna 14,9 mln ton w 2011 roku. W ubiegłym roku po raz pierwszy nastąpił spadek importu, do ponad 10 mln ton.

Natomiast rosnący w tym roku polski eksport węgla to przede wszystkim efekt spadku jego sprzedaży w kraju. Na przykopalnianych zwałach leży ponad 8 mln ton niesprzedanego węgla, z czego ok. 6 mln ton w Kompanii Węglowej.

Spółki węglowe szukają możliwości zbytu w eksporcie, mimo spadku światowych cen węgla. Latem w zachodnioeuropejskich portach za tonę węgla energetycznego płacono ok. 75 USD. Oznacza to, że niektóre gatunki węgla mogą być eksportowane poniżej kosztów wydobycia.

- Na niektórych kierunkach i na niektórych gatunkach węgla w dalszym ciągu kopalnie zarabiają, natomiast na kierunkach morskich, dalszych i w odniesieniu do miałów energetycznych, to rzecz jasna dzisiaj cena eksportowa nie pokrywa wszystkich kosztów - i to jest problem - podsumował Podsiadło.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.