Górnictwo: Przejście załóg z wybranych już ścian na nowe musi zostać płynnie przeprowadzone, bez żadnych przestojów

fot: Maciej Dorosiński

Roboty przygotowawcze w Silesii posuwają się naprzód. Prowadzone są pokładach: 312 w chodniku 341 i 341a, w pokładzie 330, chodnik 330 i 330a, drążona jest ponadto pochylnia 604

fot: Maciej Dorosiński

Obecnie należąca do spółki Bumech czechowicka kopalnia Silesia prowadzi eksploatację trzema ścianami: 124 w pokładzie 327, 300 w pokładzie 310 oraz 354 w pokładzie 315. Eksploatacja ściany 300 jest realizowana zgodnie z planem techniczno-ekonomicznym, nie brakowało trudności z jej eksploatacją ze względu na pojawiające się co pewien czas przerosty.

Niebawem zakończy swój bieg ściana 354. Górnikom udało się sprawnie pokonać trzy uskoki o łącznym zrzucie 15 m. Dzięki temu można było wybrać przeszło 100 tys. t dobrej jakości węgla energetycznego.

W lutym br. załoga rozpoczęła wydobycie ze ściany 124 w partii zachodniej pokładu 327. Panują tam dobre warunki geologiczno-górnicze. Miąższość ściany wynosi 2,2 m, długość 260, a wybieg miał początkowo ponad kilometr. Pokład w partii zachodniej złoża w obrębie ściany 124 wykształcony jest w postaci jednej ławy węgla. Ściana ma być eksploatowana, podobnie jak w przypadku poprzedniej, systemem ścianowym z zawałem stropu. To rejon Goczałkowic i Pszczyny, gdzie zawsze zalegał surowiec o wysokich parametrach jakościowych.

Roboty przygotowawcze w Silesii posuwają się naprzód. Prowadzone są pokładach: 312 w chodniku 341 i 341a, w pokładzie 330, chodnik 330 i 330a, drążona jest ponadto pochylnia 604. Późną jesienią planowane jest uruchomienie kolejnych dwóch ścian. Przejście załóg ze wybranych już ścian na nowe musi zostać płynnie przeprowadzone, bez żadnych przestojów. W grę wchodzi bowiem utrzymanie wielkości wydobycia.

Silesia przyjęła już dwuścianowy model eksploatacji surowca. W macierzystym obszarze górniczym koncesja na wydobycie sięga 2044 r. Być może już za kilka lat trzeba będzie wejść w kolejny dziewiczy jeszcze rejon – złoże Dankowice, gdzie zalega węgiel energetyczny o bardzo dobrych parametrach jakościowych. Lecz w tym przypadku starania o koncesję nie zostały jeszcze zakończone.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

„Ogród wiedzy” w Brzeźcach. Ekopracownia ze wsparciem WFOŚiGW w Katowicach

W Szkole Podstawowej w Brzeźcach (gmina Pszczyna) otwarto „Ogród wiedzy” – ekopracownię, która powstała dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Kopalnia Ignacy wskakuje na kolejny poziom. Rewitalizacja terenu cały czas trwa

Na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy mają miejsce prace przy nowym budynku usługowo-biurowym o wartości ponad 28 mln zł. To kolejny element trwającego od 2007 r. procesu ponownego zagospodarowania poprzemysłowego terenu byłej kopalni węgla kamiennego Ignacy w Rybniku – Niewiadomiu.

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

1761917515 waskotorowka

Nocna Szychta z koleją wąskotorową

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych rozpoczęło sezon wakacyjny z nowym rozkładem jazdy. Teraz kursy będą się odbywać na pełnej trasie, czyli do Miasteczka Śląskiego. Ale atrakcji przygotowano o wiele więcej.