Górnictwo: Projekt umowy społecznej przygotowany przez związki zawodowe został przesłany stronie rządowej

fot: Maciej Dorosiński

NIK zapowiedział kontrolę skuteczności i terminowości wdrażania "Programu dla sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce"

fot: Maciej Dorosiński

W poniedziałek, 18 stycznia, projekt umowy społecznej przygotowany przez stronę związkową został przesłany do Ministerstwa Aktywów Państwowych. Górniczy związkowcy przesłali również swój projekt premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

Projekt umowy społecznej został przesłany do Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w poniedziałek wczesnym popołudniem. Związkowy projekt umowy to odpowiedź na dokument

przygotowany jeszcze w grudniu przez stronę rządową. Związkowcy określili ogólnikowy, pięcostronicowy dokument jako do "kitu" oraz "nie do zaakceptowania".

- Projekt sygnowany przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, dotyczący umowy społecznej jest dla nas całkowicie nie do zaakceptowania i nie będziemy nad tym projektem pracować. Jednocześnie poinformowaliśmy stronę rządową, że najpóźniej do piątku do godziny popołudniowych my przedstawimy własny projekt umowy społecznej dotyczący transformacji, przede wszystkim sektora węgla kamiennego, ale również dotyczący transformacji regionu Śląska i Zagłębia. Chcemy nad tym projektem rozpocząć rzetelne prace, ponieważ z całym szacunkiem, ale to co przedstawił rząd, to była kpina ze Śląska i kpina z ewentualnego losu dziesiątek tysięcy ludzi – powiedział po zakończeniu środowego (13 stycznia) spotkania z delegacją rządową Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

Początkowo związkowy projekt umowy dla górnictwa miał być gotowy do piątku, ale prace przedłużyły się do poniedziałku. We wtorek związkowcy mają zaprezentować przygotowany przez siebie projekt dziennikarzom.

Rządowo-związkowe negocjacje mają zostać wznowione w poniedziałek, 25 stycznia.

 

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

„Przyjedzie dźwig, zapnie się linę, spawacze upalą wieżę szybową u podstawy, operator położy konstrukcję na ziemię”

Zakłady górnicze znikały jeden po drugim, dziesiątki tysięcy górników odeszło z branży. Był też reportaż o tym, jak likwidowano kopalnię Pstrowski. O tym pisaliśmy dokładnie 30 lat temu w „Trybunie Górniczej” z 29 sierpnia 1996 roku.

Motyka: Pakiet CPN będzie obowiązywał do końca sierpnia

Niższe ceny paliw w ramach pakietu Ceny Paliwa Niżej będą obowiązywać do końca sierpnia, bo na tyle pozwoliło finansowanie z budżetu - poinformował w sobotę minister energii Miłosz Motyka. Dodał, że rząd nie przewiduje przedłużenia tego pakietu.

Tauron i Tychy chcą współpracować przy wodorze w transporcie

List intencyjny ws. wykorzystania wodoru odnawialnego, w tym wodoru RFNBO, na potrzeby rozwoju niskoemisyjnego transportu publicznego w Tychach podpisały w piątek spółka Tauron H2 oraz Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Tychach - wynika z informacji Taurona.

Korski: Historia i polityka historyczna

Nic dzisiaj o bieżącej polityce nie napiszę, bo wzajemne dogryzania mnie zmęczyły i nie posuwają naszych polskich spraw. Gdzieś tam jednak pojawiają się dwa terminy: historia i polityka historyczna. Intuicyjnie to pierwsze słowo znamy, jak się wydaje, dobrze i rozumiemy chyba tak samo.