Górnictwo: programy naprawcze w Brzeszczach i Piekarach

fot: Maciej Dorosiński

Wyniki projektu "Poprawa bezpieczeństwa pracy w kopalniach" mogą mieć ogromne znaczenie w organizacji pracy w kopalniach podziemnych i mogą być wdrożone w postaci konkretnych zapisów w przepisach górniczych i zasadach, związanych z projektowaniem i prowadzeniem robót górniczych

fot: Maciej Dorosiński

Dyrekcje kopalń Brzeszcze i Piekary przedstawiły zarządowi Kompanii Węglowej programy restrukturyzacji tych zakładów, w tym plany przeniesienia części załogi. Spółka na razie nie ujawnia, co konkretnie zawierają te dokumenty.

- Zarząd otrzymał materiały z obu tych kopalń. Teraz zostaną one poddane szczegółowej analizie, dopiero po jej przeprowadzeniu nastąpią konkretne działania restrukturyzacyjne. W ostatnich dniach odbywały się także rozmowy z dyrekcjami wszystkich kopalń KW dotyczące ich sytuacji finansowej i produkcyjnej - powiedział we wtorek, 18 czerwca, rzecznik Kompanii Zbigniew Madej.

Do czasu wypracowania konkretnych rozwiązań spółka nie zamierza ujawniać, jakie rozwiązania znalazły się w dokumentach przysłanych przez szefów kopalń Piekary i Brzeszcze. Nie wiadomo, ile osób ma zostać przeniesionych do innych zakładów, ani do których.

Kopalnia Piekary zatrudnia obecnie ok. 2,7 tys. osób, a Brzeszcze ok. 3 tys. pracowników. Dyrekcje obu zakładów zostały przez zarząd KW zobowiązane do przedstawienie programów restrukturyzacji, zakładające m.in. przeniesienie części załogi do innych kopalń, by Brzeszcze i Piekary mogły osiągnąć rentowność.

Kilka tygodni wcześniej do działań naprawczych w nierentownych kopalniach lub likwidacji nierentownych mocy wezwał zarządy spółek węglowych wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz.

Przedstawiciele KW zaznaczają, że planowana restrukturyzacja nie oznacza ani likwidacji kopalń, ani zwolnień pracowników, a jedynie możliwość ich alokacji. Górnicze związki zawodowe alarmowały natomiast, że przeniesienie części załogi i ograniczenie lub zaprzestanie prac przygotowawczych w kopalniach Brzeszcze i Piekary może doprowadzić do ich likwidacji w perspektywie kilku lat.

W maju prezes Kompanii Joanna Strzelec-Łobodzińska ogłosiła, że firma nie zamierza likwidować kopalń; ma zamykać jedynie te, gdzie skończył się węgiel.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.