Górnictwo: prezydent spotkał się z górnikami z Bogdanki

1480946379 prezydent bogdanka krzysztof sitkowski kprp

fot: Krzysztof Sitkowski/KPRP

- Dla mnie jako prezydenta Rzeczypospolitej, jasną i oczywistą sprawą jest to, że węgiel jest naszym absolutnie podstawowym surowcem energetycznym. Nie zastąpi go żadna energia wiatrowa, nie zastąpi go żadna inna energia, bo to się Polsce nie opłaca - powiedział prezydent Andrzej Duda w czasie spotkania z górnikami z LW Bogdanka

fot: Krzysztof Sitkowski/KPRP

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek (5 grudnia) spotkał się z górnikami z Lubelskiego Węgla Bogdanki. W programie wizyty głowy państwa w woj. lubelskim znalazło się także spotkanie z mieszkańcami Łęcznej.

- Bardzo się ciesze, że mogłem dziś - dzień po Waszym święcie Barbórce - przybyć tutaj i spotkać z bracią górniczą kopalni Bogdanka - najnowocześniejszej kopalni w Polsce - i złożyć życzenia barbórkowe oraz przekazać wyrazy szacunku – rozpoczął spotkanie prezydent.

Podkreślił, że są to wyrazy szacunku dla ludzi, którzy w wielkim trudzie wykonują pracę ciężką i wymagającą odwagi oraz poświęcenia. Dodał, że w ten sposób górnicy budują pomyślność polskiej gospodarki i pomyślność swoich rodzin.

- Zagłębie lubelskie i kopalnia Bogdanka to miejsca bardzo szczególne. To najnowsze zagłębie węgla kamiennego w Polsce, a Bogdanka, jak na polskie warunki, jest kopalnią stosunkowo młodą, bo z lat 70 (…), ale ma już swoją wielką tradycję. Można powiedzieć, że kopalnia węgla kamiennego wpisała się z jednej strony w tradycje Lubelszczyzny, a z drugiej strony Lubelszczyzna wpisała się w tradycję górniczą – mówił prezydent.

- Na tych terenach jest ponad 21 proc. polskiego węgla. A mamy tego węgla - jak na warunki nie tylko europejskie, ale i światowe - bardzo dużo. Jak mówią eksperci, 90 proc. pokładów europejskiego węgla znajduje się w Polsce - stwierdził prezydent, który podkreślił, że Bogdanke określa się mianem czarnej perły.

Głowa państwa odniosła się także do tragicznych wydarzeń na Dolnym Śląsku.

- Każdy w Polsce wie, że praca górnika jest bardzo ciężka. Każdy wie, że ta praca na dole wiążę się też z ryzykiem. Tak tragiczny i dobitny dowód potwierdzający ten fakt mieliśmy tak niedawno w Zagłębiu Miedziowym, w Polkowicach, gdzie w kopalni Rudna na dole zginęło 8 górników.

 - Dla mnie jako prezydenta Rzeczypospolitej, jasną i oczywistą sprawą jest to, że węgiel jest naszym absolutnie podstawowym surowcem energetycznym. Nie zastąpi go żadna energia wiatrowa, nie zastąpi go żadna inna energia, bo to się Polsce nie opłaca. To może być dodatek do naszej energetyki opartej na węglu, ale węgiel jest nasza podstawą. Jest nasz i stanowi nasze zabezpieczenie energetyczne, tak jak to zabezpieczenie stanowi Wasza praca. Chcę wam powiedzieć, że nie zgodzę się nigdy na to, żeby Polsce ten węgiel odebrano poprzez jakiekolwiek zapisy aktów prawnych. (…) Polski węgiel jest strategicznym interesem Rzeczypospolitej – zadeklarował Andrzej Duda, i dodał, że ma nadzieję, że na Lubelszczyźnie będą powstawać kolejne kopalnie.

Na zakończenie prezydent raz jeszcze złożył górnikom z LW Bogdanka życzenia i podziekował za prace. Przypomnijmy, że prezydent specjalne życzenia dla pracowników przemysłu wydobywczego złożył także za pośrednictwem Trybuny Górniczej i portalu górniczego nettg.pl.

Ponad 4,5 tys. pracowników Bogdanki celebrowało Dzień Górnika w niedzielę (4 grudnia), kiedy przypada wspomnienie św. Barabary. Uroczystości w Bogdance rozpoczęły się od nabożeństwa w kościele p.w. św. Józefa w Łęcznej. Potem odbyło się spotkanie w cechowni. W tym roku ze względu na katastrofę w kopalni Rudna należącej do KGHM Polska Miedź zdecydowano, że obchodu święta górniczego stanu będą miały mniej huczny charakter. Z tego powodu nie odbyła się m.in. wcześniej planowana biesiada. W niedzielnych uroczystościach uczestniczył minister energii Krzysztof Tchórzewski. W czasie akademii zorganizowanej w cechowni zakłady wręczono m.in. medale, odznaczenia oraz szpady górnicze.  

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.