Górnictwo: Prezydent Andrzej Duda skierował list do szefów i pracowników WUG z okazji jubileuszu

fot: Maciej Dorosiński

- Praca Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych na najbliższe lata ma znaczenie kluczowe dla Rzeczpospolitej - ocenił prezydent Andrzej Duda

fot: Maciej Dorosiński

„Specjalistyczna wiedza oraz doświadczenie, jakim dysponują pracownicy Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach i działających w całym kraju okręgowych urzędów górniczych, jest nieoceniona i zasługuje na najwyższe uznanie. Sto lat nadzoru górniczego w Polsce to nie tylko piękna i długa tradycja, ale przede wszystkim pamięć instytucjonalna i gromadzone przez dziesięciolecia kompetencje” – napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników uroczystości z okazji jubileuszu 100-lecia Wyższego Urzędu Górniczego. Odczytał go w czasie piątkowej uroczystości, która opdbywała się w Katowicach, minister w kancelarii głowy państwa Andrzej Dera.

Prezydent podziękował pracownikom nadzoru górniczego za „wysiłek na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa w górnictwie, które jest bardzo ważną i szczególną dziedziną gospodarki”.

„W świecie nowych technologii, automatyzacji i robotyzacji w wielu miejscach wciąż nie da się zastąpić bezpośredniej obecności człowieka, a co za tym idzie nie sposób wyeliminować związanych z tym zagrożeń. Niedawne wypadki w kopalniach Pniówek i Zofiówka przypominają nam, jak bardzo niebezpieczna jest praca górnika” – podkreślił prezydent i dodał, że dlatego tak duże znacznie ma specjalistyczny nadzór górniczy, który dzięki wiedzy, kompetencjom i doświadczeniu może skutecznie eliminować zagrożenia i zapewnić bezpieczeństwo osobom pracującym w górnictwie.

Dodał, że jego zadania to także „ochrona środowiska, zapewnienie kontroli nad gospodarowaniem złożami czy zapobieganie powstawaniu szkód górniczych”.

„To kolejny ważny aspekt Państwa działalności, bo górnictwo jest przecież także dziedziną gospodarki w sposób szczególny oddziałującą na otoczenie” – napisała w liście Andrzej Duda.

„Polska musi jak najlepiej wykorzystywać swoje złoża surowców naturalnych. Nasza niezależność i bezpieczeństwo energetyczne, ale także przyszłość naszej gospodarki w dużej mierze zależy i będzie zależeć od wydobycia surowców i poszukiwania nowych złóż. Jednocześnie jako kraj musimy dołożyć wszelkich starań, by zapewnić jak najwyższe standardy działalności górniczej i jak najlepsze warunki pracy w górnictwie. Dlatego to w Państwa rękach w dużej mierze spoczywa odpowiedzialność za polskie górnictwo i jego dalszy rozwój” – wskazał prezydent.

Na zakończenie podziękował pracownikom nadzoru górniczego za „codzienną pracę, za rzetelność w wykonywaniu obowiązków, za utrwalanie dobrych praktyk w sektorze wydobywczym, za stały nadzór sprawowany nad górnictwem w Polsce”.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Dawid Stafarczyk – górnik z ruchu Rydułtowy, który goni marzenia w triathlonie

W ruchu Rydułtowy kopalni ROW wszyscy dobrze go znają. Dawid Stafarczyk, elektryk w oddziale MEUD, to wielki miłośnik triathlonu. Ma na swoim koncie sporo sukcesów. Ostatnio zaprezentował się na mistrzostwach Europy w tej dyscyplinie.

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

„Ogród wiedzy” w Brzeźcach. Ekopracownia ze wsparciem WFOŚiGW w Katowicach

W Szkole Podstawowej w Brzeźcach (gmina Pszczyna) otwarto „Ogród wiedzy” – ekopracownię, która powstała dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.