Górnictwo: prawie 300 milionów zysku KGHM

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

KGHM podkreśla, że sytuacja na rynku surowców nadal jest trudna. W porównaniu do analogicznego okresu ceny miedzi w pierwszym półroczu 2016 r. były niższe o 21 proc., natomiast molibdenu o 25 proc.

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Zysk netto wynoszący 298 mln zł wypracowała po pierwszym półroczu grupa KGHM. EBITDA w tym okresie wyniosła 2,1 mld zł.

Grupa odnotowała wzrost produkcji miedzi ekwiwalentnej o 5 tys. t, co było wynikiem wzrostu wolumenów produkcji metali towarzyszących - złota i molibdenu. Wielkość produkcji metali szlachetnych w relacji do roku 2015 wzrosła łącznie o 26 proc.

Produkcja górnicza wzrosłą w spółce o 3 proc. (z 15,7 mln t do 16,2 mln t wagi suchej) w stosunku do okresu porównywalnego. Zanotowano natomiast spadek zawartości miedzi w urobku z poziomu 1,540 proc. do 1,501 proc.

- Przewiduje się, że w kolejnych kwartałach br. zawartość miedzi w urobku utrzyma się na poziomie 1,51 - zaznaczono w komunikacie nadesłaym do portalu górniczego nettg.pl.

Produkcja miedzi elektrolitycznej w KGHM była niższa, przy jednoczesnym zwiększeniu zapasu półfabrykatów, które zostaną zużyte w trakcie trwania postoju Huty Miedzi Głogów I, związanego z przepięciem pieców szybowych na piec zawiesinowy.

Nieznaczny spadek produkcji srebra metalicznego w pierwszej połowie 2016 r. jest - wg informacji przekazanych przez KGHM - pochodną niższej produkcji miedzi elektrolitycznej.

W porównaniu do analogicznego okresu roku 2015 koszty są niższe o 177 mln zł. Zysk netto segmentu KGHM Polska Miedź SA wyniósł 668 mln zł.

- Zgodnie z zapowiedziami trzymamy dyscyplinę kosztową i bacznie obserwujemy rynek metali. W procesie rewizji strategii skupiamy się na dostosowaniu planów inwestycyjnych spółki do przewidywanych możliwości finansowych z uwzględnieniem warunków rynkowych i konieczności optymalizacji kosztów - wyjaśnia Krzysztof Skóra, prezes zarządu KGHM Polska Miedź SA.

W komunikacie podkreślono, że sytuacja na rynku surowców nadal jest trudna. W porównaniu do analogicznego okresu ceny miedzi w pierwszym półroczu 2016 r. były niższe o 21 proc., natomiast molibdenu o 25 proc.

- Wpływ na wyniki miały głównie niskie ceny miedzi i molibdenu oraz zmniejszone wolumeny sprzedaży, ze względu na planowany postój HM Głogów I. Wynik został częściowo zrekompensowany korzystnym dla spółki osłabieniem złotego względem dolara amerykańskiego oraz niższym poziomem kosztów - wyjaśnia wiceprezes ds. finansowych Stefan Świątkowski.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.