Górnictwo: pożar endogeniczny w kopalni Piast

fot: Maciej Dorosiński

Pożar endogeniczny pojawił się na poziomie 650 m kopalni Piast

fot: Maciej Dorosiński

Pożar endogeniczny, jaki wykazała we wtorek (26 marca) aparatura na poziomie 650 m w kopalni Piast w Bieruniu, opóźni rozpoczęcie wydobycia ze ściany w tym rejonie, nie wpłynie jednak na bieżące wydobycie węgla - podał w środę (27 marca) rzecznik Kompanii Węglowej.

Jak podkreślił rzecznik Kompanii Węglowej Zbigniew Madej, w pożarze nie ucierpiał nikt z załogi. Trwa akcja przeciwpożarowa, planowane jest otamowanie i zalanie wodą tego obszaru.

- Ściana, gdzie doszło do pożaru endogenicznego, była właśnie zbrojona, przygotowywana do wydobycia, które miało się rozpocząć pod koniec kwietnia. W tej sytuacji - w ocenie dyrekcji - opóźni się to o ok. 3 miesiące - powiedział Madej.

Zaznaczył, że nie było żadnego zagrożenia dla załogi, ponieważ pożar pojawił się akurat pomiędzy zmianami.

Akcja przeciwpożarowa prowadzona jest z udziałem zastępów ratowniczych z kopalni Piast oraz Okręgowych Stacji Ratownictwa Górniczego w Jaworznie i w Bytomiu; nadzorują ją przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego i Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach.

Pożary są jednym z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa pracy górników w podziemnych kopalniach. Mogą pojawić się na skutek samozapłonu węgla (pożar endogeniczny) lub na skutek przyczyny zewnętrznej (pożar egzogeniczny).

Pożary endogeniczne są niebezpieczne dla górników przede wszystkim ze względu na koncentrację gazów groźnych dla życia i zdrowia ludzi. Przeważnie nie towarzyszą im płomienie. Ich symptomem jest zadymienie i wzrost stężenia tlenku węgla.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowa wieża kontroli lotów

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowoczesna wieża kontroli lotów - wynika z informacji lokalnego samorządu. Dla wieży, która ma obsługiwać ruch lotniczy i stać się charakterystycznym elementem panoramy miasta, złożono już wniosek o pozwolenie na budowę.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.