Górnictwo: ponad 2,8 mld zł zysku w 2011 r.

fot: ARC

SEJ za 85 proc. akcji PEC zapłaciła ponad 144 mln zł

fot: ARC

Ponad 2 mld 897,8 mln zł zysku wypracowały w 2011 r. spółki węglowe w całości lub w części należące do Skarbu Państwa - wynika z danych resortu gospodarki. To ponad dwukrotnie więcej niż rok wcześniej, kiedy zysk górnictwa przekroczył 1,4 mld zł.

Opublikowane w środę 21 marca przez ministerstwo dane są jeszcze poddawane audytowi biegłych rewidentów, dlatego ostateczne wyniki mogą nieco różnić się od obecnych wyliczeń.

W ubiegłym roku wskaźnik rentowności branży netto wyniósł 11,3 proc., wobec 6 proc. w 2010 r. Lepszy wynik to przede wszystkim efekt wzrostu sprzedaży węgla o 0,8 proc. oraz wzrostu jego średniej ceny o 16,7 proc. Dało to branży przychody ze sprzedaży węgla wyższe o 17,6 proc., a tym samym większe zyski.

Według danych MG w ubiegłym roku kopalnie wydobyły blisko 75,4 mln ton węgla, o ponad 580 tys. ton mniej niż rok wcześniej. Wydobycie węgla energetycznego obniżyło się, wobec tego samego okresu 2010 r., o 0,6 proc. do 63,9 mln ton, a węgla koksowego o 1,9 proc., do ponad 11,4 mln t.

Sprzedaż węgla przekroczyła 75,8 mln ton, wobec ponad 75,2 mln ton rok wcześniej, co oznacza wzrost o 0,8 proc. (ponad 613 tys. ton). W kraju sprzedaż wzrosła o 8,5 proc., a eksport zmalał o 45,9 proc. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem, spółki węglowe rezygnowały z eksportu, mogąc korzystnie sprzedać węgiel w kraju.

W 2011 r., w odniesieniu do 2010 r., średnia cena zbytu węgla wzrosła o 16,7 proc. Wpływ na to miał przede wszystkim wzrost ceny węgla koksowego (o 38,4 proc.), przy wzroście ceny dominującego w polskim wydobyciu węgla energetycznego o 9,1 proc. W efekcie przychody górnictwa ze sprzedaży węgla (głównie w kraju) były wyższe o 17,6 proc., przekraczając 25 mld 873,8 mln zł.

Średnia cena zbytu węgla koksowego wynosiła w ubiegłym roku 732,83 zł za tonę, a węgla energetycznego 273,15 zł za t. Średnia cena zbytu węgla ogółem to 341,25 zł.

Eksport węgla przekroczył w 2011 roku 6 mln ton, wobec ponad 10,6 mln ton rok wcześniej. Oznacza to spadek eksportu niemal o połowę. Najwięcej - ponad 2,5 mln ton - polskiego węgla trafiło do Niemiec.

Na przykopalnianych zwałach w końcu grudnia 2011 r. leżało ponad 2,1 mln ton niesprzedanego węgla. Rok wcześniej było to ponad 3,6 mln ton.

Zatrudnienie w górnictwie w końcu ubiegłego roku wyniosło ponad 114,2 tys. osób. To blisko 150 osób mniej niż w końcu 2010 r. Ponad 88,9 tys. pracowników to górnicy dołowi.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Europa ma kłopoty. Upały paraliżują gospodarkę i system energetyczny. Ratuje nas węgiel

Czerwiec 2026 przyniósł falę upałów, jakiej nie notowano w Europie od początku pomiarów. Temperatury biją rekordy od Londynu po Rzym, a wraz z nimi rosną rachunki za prąd, liczba ofiar i ryzyko blackoutów. To już nie jest „anomalia pogodowa”. To test wytrzymałości dla unijnej infrastruktury. Czy go zdamy?

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.