Górnictwo: pomagajmy Indiom, budujmy tam kopalnie!

fot: Jarosław Galusek/ARC

Dyskusja podczas spotkania gospodarczego Indie-Europa Wschodnia potwierdziła, że Hindusi interesują się polską myślą techniczna w dziedzinie górnictwa i są gotowi współpracować

fot: Jarosław Galusek/ARC

Indie interesują się polską myślą techniczna w dziedzinie górnictwa, ale ewentualna współpraca firm obu krajów musi przebiegać wielotorowo i zakładać rozwój indyjskiego przemysłu wydobywczego z nastawieniem na wspólny biznes - taka jest konkluzja dyskusji, która toczyła się w poniedziałek (20 kwietnia) podczas spotkania gospodarczego Indie-Europa Wschodnia w ramach trwającego w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Debatę otworzył wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, który wspomniał m.in. o rozwijającym się sektorze wydobywczym w Indiach. Piechociński zachęcał polskie firmy okołogórnicze do inwestowania w tym kraju i poszukiwania partnerów dla wspólnych przedsięwzięć. Wtórowali mu obecni w trakcie dyskusji Hindusi, przedsiębiorcy, ekonomiści i przedstawiciele samorządu gospodarczego.

- Mamy w Indiach ogromny potencjał wytwórczy. Potrzebujemy też węgla. Na pewno nie będziemy kupować polskiego surowca, bo to się po prostu nie opłaca, ale chętnie skorzystamy z wiedzy polskich inżynierów i projektantów. Budujcie dla nas kopalnie, dzielcie się z nami swoją wiedzą i transferujcie do nas wasze technologie. Innej drogi na nasz rynek nie ma - przyznał JJ Singh, prezes Indyjsko-Polskiej Izby Gospodarczej.

Zdaniem Ryszarda Sznajdera, prezesa Polsko-Indyjskiej izby Gospodarczej, nasze firmy przespały już pierwszą szansę opanowania tamtejszego rynku górniczego.

- Byliśmy w Indiach obecni jeszcze w latach 70-tych. Potem wycofaliśmy się tracąc wpływy. Teraz trzeba to naprawić. Nasza strategia powinna wyglądać następująco : najpierw pomoc w budowie zakładów górniczych, a następnie inwestowanie w rozwój tamtejszego górnictwa i wyposażanie go w jak najlepszy sprzęt. Po prostu, pomagając im technologicznie, stwórzmy sobie sami nowy, atrakcyjny rynek inwestycji - przekonywał polskich przedsiębiorców Sznajder.

W debacie w ramach EKG 2015 brał udział nowy ambasador Indii w Polsce Ajay Bisaria.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowa wieża kontroli lotów

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowoczesna wieża kontroli lotów - wynika z informacji lokalnego samorządu. Dla wieży, która ma obsługiwać ruch lotniczy i stać się charakterystycznym elementem panoramy miasta, złożono już wniosek o pozwolenie na budowę.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

1755669760 powstaniaslaskie

Narodowy Dzień Powstań Śląskich - to górnicy walczyli o Polskę

Kiedy mówi się o Powstaniach Śląskich, zwykle pada kilka nazwisk dowódców i polityków. Ale siłą, która przeważyła szalę w latach 1919-1921, byli ci, którzy na co dzień zjeżdżali pod ziemię. Górnicy. Bez nich nie byłoby powstań, a Śląsk prawdopodobnie zostałby po niemieckiej stronie. Narodowy Dzień Powstań Śląskich został ustanowiony w 2022 roku, by uczcić pamięć uczestników trzech powstań śląskich z lat 1919–1921. To właśnie 20 czerwca 1922 roku, po zakończeniu sporów granicznych, Wojsko Polskie wkroczyło na te ziemie.