Górnictwo: Polska ma centrum ONZ w dziedzinie metanu z kopalń

fot: Kajetan Berezowski

W debacie po powołaniu centrum w Katowicach z siedzibą w Głównym Instytucie Górnictwa podkreślano m.in. szanse, jakie stwarza dla promowania polskiej myśli technicznej za granicą

fot: Kajetan Berezowski

Nowe rozwiązania związane z pozyskiwaniem metanu ze złóż węgla polskich kopalń przyczynią się do rozwoju technologii eksploatacji tego gazu, zwiększą efektywność górniczą i przyczynią się do podniesienia stanu bezpieczeństwa. Ma w tym pomóc Centrum Doskonałości w dziedzinie metanu z kopalń węgla, które w czwartek 8 czerwca rozpoczęło swoją działalność w Katowicach.

- To symboliczny dzień dla polskiej energii - na północy Polski, w Świnoujściu, witamy pierwsze cargo LNG z amerykańskim gazem. Na południu, w Katowicach, otwieramy perspektywę badawczą, ale z czasem również perspektywę komercyjnej produkcji metanu ze złóż węgla w Polsce. Z odwagą, z przedsiębiorczością, ale też opierając się na solidnych podstawach naukowych, patrzymy w przyszłość energii w Polsce - mówił podczas uroczystego otwarcia Centrum wiceminister energii Michał Kurtyka.

Centrum ma swoją siedzibę w Głównym Instytucie Górnictwa i skupia ekspertów pracujących nad nowymi metodami pozyskiwania i wykorzystywania metanu z kopalń.

Głównym jego zadaniem będzie wspieranie działań służących upowszechnianiu najlepszych praktyk związanych ze zmniejszaniem emisji metanu do atmosfery i jego gospodarczym wykorzystaniem - tak, by było to opłacalne i akceptowalne społecznie.

Gromadzone będą m.in. informacje i doświadczenia w zakresie zarządzania metanem z kopalń z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju, na co szczególny nacisk kładzie ONZ. Oprócz wymiany doświadczeń, wizyt specjalistów czy szkoleń w dziedzinie metanu z kopalń, Centrum ma również uczestniczyć w projektach badawczych.

- Wierzę, że to się uda - powiedziała podczas czwartkowego otwarcia ośrodka Felicia Ruiz z Agencji Ochrony Środowiska USA.

Dodała, że inicjatywa ma charakter globalny, a wśród jej celów zmniejszenie emisji tego gazu cieplarnianego do atmosfery oraz gospodarcze jego wykorzystanie.

Centrum ma być też platformą wymiany doświadczeń dla podmiotów z sektora węglowego na całym świecie. Wśród jego założycieli są: Główny Instytut Górnictwa w Katowicach (GIG), Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), Państwowy Instytut Geologiczny oraz Instytut Nafty i Gazu.

Wykorzystanie na szeroką skalę metanu, który towarzyszy eksploatacji węgla może nie tylko poprawić bezpieczeństwo górników, ale także przyczynić się do ochrony klimatu i zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne w postaci dodatkowych 1-2 mld m sześc. gazu do celów energetycznych.

Memorandum w sprawie utworzenia Centrum podpisano jesienią 2015 r. w Genewie. Było to porozumienie między GIG, polskim rządem reprezentowanym wówczas przez resort gospodarki oraz Europejską Komisją Gospodarczą Narodów Zjednoczonych. O stworzenie takiego ośrodka u siebie zabiegały m.in. Chiny, Indie i Ukraina. Wybrano polską ofertę.

Do końca października ma być opracowany plan działania Centrum, oraz określone finansowe ramy przedsięwzięć przeznaczonych do realizacji. Musi je zatwierdzić Biuro Narodów Zjednoczonych w Genewie.

- To jest bardzo ciekawa inicjatywa dająca szansę nie tylko na promowanie polskiej myśli technicznej za granicą, ale także na ściągnie do Polski nowoczesnych technologii, które pozwolą nam lepiej i efektywniej ujmować i zagospodarowywać metan – dodał dr inż. Jacek Skiba, specjalista ds. badań i rozwoju w Głównym Instytucie Górnictwa.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.