Górnictwo: podwyżki dla pracowników KGHM

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Największe obroty odnotowano na akcjach KGHM

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Przedstawiciele KGHM Polska Miedź oraz organizacje związkowe wynegocjowali "dobre porozumienie" dotyczące wzrostu poziomu wynagrodzeń na 2018 rok; od początku tego roku pensje będą wyższe o 6,1 proc. - poinformował w komunikacie przesłanym PAP prezes spółki Radosław Domagalski-Łabędzki.

"Przedstawiciele spółki i organizacji związkowych, uzgodnili porozumienie w sprawie wzrostu wynagrodzeń. Wprowadza on od 1 stycznia 2018 r. wyższe o 6,1 proc. stawki osobistego zaszeregowania. To jest 80 proc. wskaźnika przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez nagród z zysku w IV kw. roku ubiegłego" - napisano w poniedziałkowym komunikacie.

Jak dodano, te 80 proc. wzrostu wskaźnika wynika wprost z Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy - wynegocjowanego przez stronę społeczną kilka lat temu.

- Mamy bardzo dobre relacje ze stroną społeczną. Uważam, że możemy być wzorcem dla innych. To jest efekt naszej wspólnej pracy. Sprawnie wynegocjowaliśmy dobre porozumienie dotyczące wzrostu poziomu wynagrodzeń na 2018 rok. Pensje będą wyższe o 6,1 proc. od początku 2018 r. Strona społeczna podeszła z dużą otwartością, zrozumieniem, a przede wszystkim odpowiedzialnością - powiedział cytowany w komunikacie prezes KGHM.

Spółka poinformowała, że dodatkowo, "od 1 kwietnia zostanie zrównane zaszeregowanie górnika operatora samojezdnych maszyn górniczych z zaszeregowaniem górnika operatora samojezdnych maszyn górniczych przodkowych".

Jak dodano, zaszeregowanie obydwu stanowisk będzie kształtować się na poziomie 12 - 16 kategorii. Taryfikator stanowisk uzupełniono również o dwa stanowiska występujące w Jednostce Ratownictwa Górniczo - Hutniczego.

"Jednocześnie strony ustaliły, że ze względu na wynegocjowaną wielkość i termin podwyżki wynagrodzeń, dwa postulaty zgłoszone wcześniej przez stronę związkową czyli podwyższenie z VIII na IX kategorię podstawy wymiaru dodatku za pracę w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych oraz dodatku za pracę zmianową, jak również zwiększenie odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych nie będą już w roku bieżącym procedowane" - napisano.

W komunikacie podano, że od 1 stycznia br., wzrósł o 5,5 proc. ekwiwalent za deputat węglowy.

Dodano, że protokół wejdzie w życie po zatwierdzeniu przez zarząd i zarejestrowaniu przez Okręgowego Inspektora Pracy.

KGHM Polska Miedź jest jednym z wiodących koncernów wydobywających rudę miedzi i metali nieżelaznych i produkujących. Eksploatuje największe w Europie złoże rudy miedzi, posiada także uprawnienia do eksploatacji złóż na terenie USA, Kanady i Chile. KGHM to szósty producent miedzi elektrolitycznej i drugi srebra na świecie. Grupa produkuje również m.in. złoto, ołów, kwas siarkowy i sól kamienną. KGHM jest jednym z czołowych polskich eksporterów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.