Górnictwo: podatki i notowania wpłynęły na wynik KGHM

1397105251 kghm sierra gorda kghm pl

fot: kghm.pl

Podczas procesu zdejmowania nadkładu usunięto łącznie 192 mln t materiału, w skład którego wchodziła ruda siarczkowa, ruda tlenkowa oraz skała płona

fot: kghm.pl

Grupa KGHM zakończyła 2014 rok wynikiem netto na poziomie 2,45 mld zł - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe spółki, które przedstawiło także wyniki produkcyjne. Wynika z nich, że w 2014 r. produkcja miedzi płatnej była zbliżona do produkcji w roku 2013 i ukształtowała się na poziomie 663 tys. t. Produkcja srebra metalicznego wzrosła o 8 proc. i sięgnęła 1 256 t. Natomiast produkcja metali szlachetnych, jak złoto, pallad, platyna wyniosła 152,9 tys. uncji trojańskich, co oznacza wzrost o 15 proc.

- Największy wpływ na zmianę wyniku w relacji do roku 2013 miały niskie notowania surowców, przede wszystkim miedzi i srebra. Cena srebra obniżyła się o prawie 20 proc., a miedzi o ponad 6 proc. w stosunku do 2013 r. Istotnym obciążeniem dla wyników KGHM był podatek od wydobycia niektórych kopalin, który wyniósł 1,5 mld zł i stanowił 30 proc. jednostkowego kosztu produkcji koncentratu. Wynik netto osiągnięty w takich warunkach jest zasługą stabilnej produkcji i utrzymywania dyscypliny kosztowej - wyjaśnia Jarosław Romanowski, I wiceprezes zarządu ds. finansowych.

Efekt Sierra Gorda
Jednym z najistotniejszych wydarzeń 2014 r. było rozpoczęcie produkcji w kopalni Sierra Gorda w Chile.

- Realizacja tego projektu potwierdziła wysokie kompetencje KGHM oraz umożliwiła wejście do grona największych producentów miedzi na świecie. Uruchomienie produkcji w Sierra Gorda to dla KGHM nie tylko wzrost produkcji miedzi, ale też istotne zwiększenie efektywności kosztowej oraz poszerzenie portfolio produktów - mówi Herbert Wirth, prezes zarządu KGHM.

Osiągnięcie zakładanej mocy produkcyjnej pierwszej fazy kopalni Sierra Gorda nastąpi zgodnie z planem w połowie tego roku. Obszary sąsiadujące z obecnie eksploatowanym obszarem charakteryzują się dużym potencjałem eksploracyjnym. Wstępne szacunki wskazują na możliwość istotnego wydłużenia czasu życia kopalni.

Rozwój bazy zasobowej
Stabilny poziom produkcji w Polsce zapewniają uruchomiona w 2014 r. eksploatacja w obszarze Głogów Głęboki Przemysłowy na poziomie poniżej 1200 m oraz intensywne prace zmierzające do rozwoju bazy zasobowej.

- Uzyskaliśmy prawa do nowych koncesji na terenach przylegających do obecnych obszarów eksploatacyjnych. W wyniku prac poszukiwawczo-rozpoznawczych udokumentowaliśmy zasoby złóż rud miedzi w rejonie Gaworzyce-Radwanice na poziomie 4,1 mln t miedzi oraz około 7,5 tys. t srebra. W efekcie szacowany czas eksploatacji złóż w Polsce wynosi obecnie 30-40 lat. Chcemy zastępować jedną tonę miedzi sczerpanej trzema tonami metalu nowo udokumentowanych zasobów - tłumaczy Maciej Koński, dyrektor naczelny Centrum Analiz Strategicznych i Rozwoju Bazy Zasobowej.
 
Nowa Strategia
KGHM zrealizował wcześniej niż oczekiwano główne założenia strategii na lata 2009-2018, rozszerzając bazę zasobową i osiągając produkcję miedzi zbliżoną do poziomu 700 tys. ton. Na początku 2015 r. została przyjęta Strategia na lata 2015-2020 z perspektywą do roku 2040. Podstawowym celem nowej perspektywy strategicznej jest osiągnięcie rocznych zdolności produkcyjnych na poziomie ponad 1 miliona ton miedzi ekwiwalentnej oraz kontynuacja procesów zmierzających do podniesienia efektywności prowadzonej działalności wydobywczej.

- Zgodnie ze strategią, w ciągu najbliższych sześciu lat zrealizujemy program największych inwestycji w historii KGHM o wartości 27 mld zł. Znaczna część tych środków, bo aż 65 proc., przeznaczonych będzie na inwestycje rozwojowe, a pozostałe na inwestycje odtworzeniowe i utrzymaniowe. Fundamentem do realizacji zamierzeń strategicznych będą efektywność oraz innowacje, które już dzisiaj wyróżniają KGHM, a w przyszłości zapewnią przewagę konkurencyjną Spółki - przekonuje Herbert Wirth.

Finansowanie
Realizacja nowych projektów związanych z rozwojem Grupy będzie możliwa dzięki zabezpieczeniu w 2014 r. finansowania rozwojowego programu inwestycyjnego Grupy Kapitałowej. KGHM uzyskał kredyt konsorcjalny w wysokości 2,5 mld USD oraz pożyczkę inwestycyjną z Europejskiego Banku Inwestycyjnego w wysokości 2 mld zł.

- Uzyskane środki pozwolą nam realizować przyszłe projekty oraz rozwijać KGHM w następnych latach. Jednocześnie prowadzimy i planujemy kontynuację polityki zrównoważonego finansowania, w myśl której wykorzystujemy wewnętrzne źródła finasowania uzupełnione długiem w takim stopniu, aby wskaźnik dług netto do EBITDA pozostawał na bezpiecznym poziomie - mówi Romanowski.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.