Górnictwo: początek prac nad programem branżowym

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Za 25 lat na Górnym Śląsku praktycznie nie będzie już węgla kamiennego - tak uważają Niemcy pochodzący z Zagłębia Ruhry, którzy uczestniczyli w konferencji zorganizowanej przez GZM

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Już nie Strategia dla górnictwa lecz "Program rozwoju górnictwa węgla kamiennego w latach 2016 - 2020 z perspektywą do 2027". Taką nazwę nosił będzie dokument szczegółowo regulujący zasady działalności branży górniczej. W piątek (11 lipca) w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim drugie spotkanie w jego sprawie. Wezmą w nim udział reprezentanci górniczych związków zawodowych i przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki.

- Na dzisiejszym spotkaniu omówione zostaną wstęp i diagnoza do projektu Programu, przygotowane przez stronę rządową. Mamy też rozmawiać o wizji funkcjonowania sektora przedstawionej przez stronę społeczną. Rozmowy będą miały charakter techniczny. Do ukończenia prac nad dokumentem czeka nas prawdziwie mrówcza praca - ocenia Dariusz Trzcionka, przewodniczący PZZ Kadra.

Program rozwoju górnictwa jest drugim dokumentem, nad którym pracują w ostatnich miesiącach przedstawiciele rządu i górniczych związków zawodowych. Pierwszym były założenia do ustawy o funkcjonowaniu górnictwa w latach 2016-2027, które uzgodniono przed miesiącem. W założeniach znalazły się zapisy mówiące, że nadzór właścicielski nad górnictwem pozostanie w Ministerstwie Gospodarki, polski węgiel będzie podstawą bezpieczeństwa energetycznego kraju, a normy jakościowe surowca sprowadzanego z zagranicy będą ściśle sprecyzowane.

Ustawa będzie precyzować również zasady udzielania dotacji budżetowej na działania polikwidacyjne w górnictwie (pompowanie wód dołowych w zamkniętych kopalniach, renty wyrównawcze czy deputaty dla pracowników nieistniejących zakładów górniczych). Określi także, nad którymi podmiotami nadzór właścicielski sprawować będzie Ministerstwo Gospodarki. Powinna zostać uchwalona przez Sejm do końca br. Potem czeka ją jeszcze notyfikacja przez Komisję Europejską.

Program, w odróżnieniu od ustawy, która pewne kwestie formułuje ramowo, uściśli szczegółowo zasady funkcjonowania branży. Oba dokumenty będą pozostawać ze sobą w ścisłej korelacji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.