Górnictwo: Po zakończeniu eksploatacji pokładu 203/3,4 w libiąskiej Janinie będą prowadzone dwie ściany wydobywcze w pokładzie 207 na poziomie 800 m

fot: Jarosław Galusek/ARC

Celem kierownictwa Janiny jest m.in. zwiększenie wydobycia.

fot: Jarosław Galusek/ARC

Spólka TAURON Wydobycie zamknęła miniony rok z większym o około 600 tys. ton wydobyciem, w porównaniu do 2020 r. Duży był w tym udział właśnie ZG Janina, który przekroczył założony plan produkcji surowca handlowego o 409 tys. ton!

ZG Janina w Libiążu prowadzi obecnie eksploatację dwoma frontami wydobywczymi. Realizują je: oddział G1, w pokładzie 207 na poziomie 800 m, ścianą 733 w partii D oraz oddział G2, w pokładzie 203/3,4 na poziomie 500 m, ścianą nr 389 w partii N.

Ściana 733 została zbrojona przez oddział GZL w bardzo krótkim czasie, bo zaledwie czterech tygodni. Dobre przygotowanie logistyczne i sprzętowe pozwoliło na sprawne przetransportowanie kompleksu ścianowego z likwidowanej ściany 705 w pokładzie 207, partia I na poziomie 800 m. Istotną rolę odegrała możliwość transportowania sekcji obudów zmechanizowanych w całości , a także z powierzchni zakładu górniczego do miejsca ich zabudowy, dzięki nowo wybudowanemu szybowi Janina VI. Sekcje były transportowane na odcinku około 2000 m.

Uruchomienie w ub.r. nowego wyciągu szybowego wyraźnie przyspieszyło roboty górnicze w w ZG Janina m.in. z uwagi na znaczne skrócenie dróg transportu materiałów, a także ogrnoczenie liczby i rodzajów środków transportu. Ponadto rozwiązanie to obniżyło pracochłonność procesów związanych z koniecznością demontażu, a następnie ponownego montażu urządzeń i konstrukcji w miejscu zabudowy oraz koszty remontów urządzeń wydawanych w całości na powierzchnię.

Maksymalna długość transportowanych elementów pionowo w klatce wynosi ponad 10 m.

Z kolei maszyna wyciągowa posiada nowoczesny układ sterowania. Głównie wykorzystywanym trybem pracy jest tryb automatyczny, co poprawia bezpieczeństwo pracy oraz przyspiesza wykonywanie prac transportowych, obsługi jazdy ludzi i przeprowadzanych kontroli.

Po zakończeniu eksploatacji pokładu 203/3,4 w libiąskiej Janinie będą prowadzone dwie ściany wydobywcze w pokładzie 207 na poziomie 800 m.

Warto wiedzieć, że kopalnia w Libiążu posiada największe w Polsce złoża węgla energetycznego, szacowane na 2,1 mld ton. W ub.r. eksploatacja węgla w spółce Tauron Wydobycie sięgnęła ok. 5.15 mln t. Duży był w tym udział właśnie ZG Janina, który przekroczył realizację planu produkcji surowca handlowego o 409 tys. ton.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.