Górnictwo: po półroczu niższa strata JSW

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

U podstaw wprowadzenia Programu Sugestii Pracowniczych leży przekonanie, że sami pracownicy wiedzą najlepiej, gdzie na ich stanowiskach pracy można wprowadzić oszczędności

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Strata netto Grupy JSW w I półroczu 2016 r. wyniosła 148,4 mln zł. To wynik znacząco lepszy niż przed rokiem. Pomimo niższych przychodów osiągnięto go dzięki znaczącemu ograniczeniu kosztów.

Wzrost produkcji węgla, wyższa sprzedaż i niższa niż przed rokiem strata - to czynniki charakteryzujące sytuację Grupy Jastrzębskiej Spółki Węglowej w I półroczu 2016 r. Przychody ze sprzedaży wyniosły 2,893 mld zł i były o ponad 600 mln zł niższe niż w pierwszym półroczu 2015 r. - wynika ze sprawozdania zarządu z działalności Grupy Kapitałowej JSW za pierwsze półrocze 2016 r.

Wynosząca 148,4 mln zł strata netto Grupy JSW była czterokrotnie niższa niż w I półroczu 2015, gdy sięgnęła 623,5 mln zł.

Spółka w ciągu sześciu miesięcy br. wyprodukowała 8,6 mln t węgla, co oznacza wzrost produkcji o 10,3 proc. rok do roku. Wydobycie węgla koksowego wzrosło o 3,6 proc. do 5,7 mln t, a węgla energetycznego było wyższe o 26,2 proc. do 2,9 mln t. Sprzedaż węgla wynosząca 8,3 mln t wzrosła o 6,4 proc., przy czym do odbiorców zewnętrznych (spoza Grupy) trafiło 5,5 mln t surowca czyli o 3,8 proc. więcej niż w I kwartale 2016 r.

Produkcja koksu osiągnęła ubiegłoroczny poziom i wyniosła 2,1 mln t, a sprzedaż koksu wzrosła o 100 tys. t do poziomu 2 mln t.

Ceny podstawowych produktów Grupy w I półroczu 2016 r. były niższe niż w analogicznym okresie ub.r. Ceny węgla spadły średnio o 22,2 proc. (węgiel koksowy sprzedawany był średnio po 312, 24 zł/t a węgiel do celów energetycznych 182.07 zł/t). Średnia cena koksu sprzedanego w I półroczu 2016 r. spadła o 18,8 proc. do 553,65 zł/t. Na sytuację tę kluczowy wpływ miały uwarunkowania rynkowe wraz z uzyskiwanymi niskimi poziomami cen referencyjnych dla poszczególnych produktów.

W ujęciu jednostkowym gotówkowy koszt wydobycia węgla za I półrocze 2016 r. wyniósł 248,37 zł/tę, tj. o 23,6 proc. niżej niż przed rokiem, przy wyższej o 10,3 proc. produkcji węgla netto.

Mining cash cost za I półrocze 2016 r. ukształtował się na poziomie 2 132,1 mln zł, tj. o 394,6 mln zł (15,6 proc.) niższym niż w analogicznym okresie 2015 r.

Na spadek wartości gotówkowego kosztu wydobycia wpłynęły głównie niższe koszty świadczeń na rzecz pracowników (spadek o 219,3 mln zł, co związane było przede wszystkim z realizacją zapisów porozumienia zarządu JSW ze stroną społeczną z 2015 r. w sprawie ograniczenia części świadczeń pracowniczych oraz obniżenie średniego zatrudnienia w JSW o 1 929 osób).

O 112 mln zł spadły koszty usług obcych. Łączy się to z niższym wykonaniem usług wiertniczo-górniczych (mniejszy zakres robót korytarzowych) oraz usług remontowych, głównie w kopalni Knurów-Szczygłowice, gdzie nastąpiło przesunięcie na III kw. 2016 r. remontu odbudowy zmechanizowanej.

Koszty zużycia materiałów i energii spadły o 68,8 mln zł. Wpłynęły na to niższe koszty robót drążeniowych ruchowych - w porównaniu z I półroczem 2015 r. wydrążono 2 803 mb chodników robót przygotowawczych mniej. Obniżenie kosztów zużycia energii elektrycznej wynika natomiast z niższego zakupu energii oraz wyższej produkcji własnej.

Jednostkowy gotówkowy koszt produkcji koksu wyniósł 139,64 zł/t wobec 143,36 zł/t w I półroczu 2015 r.

Łączna wartość poniesionych w I półroczu 2016 r. nakładów na inwestycje rzeczowe wyniosła 481,1 mln zł (po uwzględnieniu korekt konsolidacyjnych 468,8 mln zł), tj. mniej o 15,2 proc. rok do roku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.