Górnictwo płaci zobowiązania
Dokonując od początku roku do końca czerwca wpłaty w wysokości prawie 3 mld 291 mln złotych górnicze spółki produkcyjne w całości zrealizowały należne „cesarzowi” bieżące zobowiązania publicznoprawne. Stopień ich realizacji przez spółki restrukturyzacyjne wyniósł 97,2 proc., czyli realne wpłaty różniły się od należnych zobowiązań o nieco ponad 527 tys. zł.
Odgórnicze podatki lokalne są ważną pozycją w budżetach gmin. Warto więc odnotować, że w I półroczu br. górniczy przedsiębiorcy w całości regulowali należne, bieżące zobowiązania wobec samorządowych gospodarzy.
W okresie styczeń-czerwiec 2008 r. z tytułu opłaty eksploatacyjnej do gminnych kas wpłynęło prawie 46 mln zł, zaś z tytułu rozmaitych podatków (w tym zwłaszcza od nieruchomości) i innych opłat – dalszych blisko 88 mln zł.