Górnictwo: PiS deklaruje realizację programu dla branży

fot: Kajetan Berezowski

- Wiceszefowa PiS Beata Szydło zadeklarowała w środę związkom zawodowym, że jej partia będzie realizowała program dla górnictwa, który zostanie wypracowany przy ich udziale - przekazał szef górniczej Solidarności Jarosław Grzesik

fot: Kajetan Berezowski

- Wiceszefowa PiS Beata Szydło zadeklarowała w środę związkom zawodowym, że jej partia będzie realizowała program dla górnictwa, który zostanie wypracowany przy ich udziale - przekazał szef górniczej Solidarności Jarosław Grzesik.

Związkowiec zapowiedział, że w ciągu kilku tygodni strona społeczna zamierza przekazać swoje pomysły i propozycje dotyczące branży przedstawicielom Prawa i Sprawiedliwości.

Posłanka PiS uczestniczyła w środę w Zabrzu w spotkaniu m.in. z górnikami i przedstawicielami związków zawodowych należącej do Spółki Restrukturyzacji Kopalń kopalni Makoszowy. W wystąpieniu dla mediów mówiła m.in., że polskie górnictwo potrzebuje dzisiaj wsparcia państwa - w kontekście inwestycji czy rynków zbytu.

- Sami górnicy i przedstawiciele branży energetycznej wychodzą z propozycjami, tylko trzeba ich wysłuchać, przyjąć konkretne rozwiązania i je realizować, a nie podpisywać porozumienia, których się nie spełnia - mówiła Szydło, nawiązując do wypracowanego przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń z udziałem związków planu naprawczego dla kopalni Makoszowy, a także do porozumienia obecnego rządu ze związkami podpisanego 17 stycznia br. wobec trudnej sytuacji górnictwa.

- Jeżeli wspólnie rząd i branża górnicza, przedstawiciele energetyki i górnictwa przyjmą rozwiązania i będą je honorować, będzie realizowany ten plan, który przedstawiają dziś przedstawiciele załóg górniczych, to polskie kopalnie będą przynosiły zyski, a polska energetyka będzie stała węglem - oceniła posłanka PiS.

Obecny na środowym spotkaniu z Szydło szef górniczej Solidarności pytany, czy zostały tam przedstawione jakieś konkretne pomysły na działania wobec branży, powiedział PAP, że "padły słowa, że bez względu na to, czy PiS wygra wybory i stworzy rząd, czy będzie w opozycji, będzie próbował realizować program restrukturyzacji górnictwa, który zostanie ustalony ze stroną społeczną".

- Od pani premier Ewy Kopacz mieliśmy deklarację, że coś wspólnie opracujemy - w porozumieniu z 17 stycznia było zapisane, że będziemy wspólnie pracować nad programem dla Śląska (przyjęty z końcem czerwca przez rząd dokument Śląsk 2.0 - PAP), że została wypracowana jakaś ścieżka dla górnictwa. Z tej ścieżki dla górnictwa zostało wykonane 20-30 proc., a jeśli chodzi o tzw. program dla Śląska, to nawet nas nie wysłuchano, nie przyjęto naszych propozycji - powiedział Grzesik.

Wyjaśnił, że związkowcy tak nisko oceniają wykonanie styczniowego porozumienia, ponieważ np. przekazanie części kopalń do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (co zrealizowano - PAP) nie było celem samym w sobie, a "ogniwem pośrednim" dla przekazania kopalń Brzeszcze czy Makoszowy do zewnętrznego inwestora.

Szef górniczej Solidarności zapowiedział w środę, że związkowcy przekażą przedstawicielom PiS swoje propozycje dotyczące górnictwa.

- Jeżeli zdecydowaliśmy się, że coś podpowiemy - potrzebujemy na to parę tygodni. Próbujemy nasze pomysły skonsultować z ekspertami. Myślę, że na koniec września będziemy gotowi z naszymi propozycjami - powiedział.

Dopytywany czy na środowym spotkaniu była mowa o jakichś konkretnych związanych z sytuacją w branży sprawach Grzesik przypomniał, że pierwsze spotkanie związkowców z Solidarności z Beatą Szydło jako kandydatką PiS na premiera miało miejsce 20 lipca.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Poprzemysłowe „góry”. Śląskie hałdy, które stały się turystycznymi atrakcjami

Co wyróżnia krajobraz Górnego Śląska? To wieże wyciągowe kopalnianych szybów czy hutnicze kominy, ale także hałdy, nazywane „śląskimi górami”. Teoretycznie to tylko zwałowiska odpadów i geologiczne śmietniki, ale jednak mają swój urok. Wiele z nich stało się turystycznymi atrakcjami. 

Droga do zatrudnienia po węglu - program rozszerzony o kolejne osoby. Kto skorzysta?

Unijny program "Droga do zatrudnienia po węglu" zostanie rozszerzony na mieszkańców Wielkopolski Wschodniej niezwiązanych z ZE PAK - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Zmiany wejdą w życie od 1 lipca.

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca.