Górnictwo: Piotr Wojtacha nagrodzony za osiągnięcia w zakresie ochrony zdrowia w środowisku pracy

1542115076 wojtacha piotr wug

fot: WUG

- Najwięcej wypadków zdarza się wśród osób ze stażem między 6 a 10 lat. Tym ludziom często wydaje się, że posiedli już wszelaką wiedzę o pracy na dole - podkreśla Piotr Wojtacha

fot: WUG

Wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego Piotr Wojtacha otrzymał nagrodę im. Haliny Krahelskiej przyznawaną przez Głównego Inspektora Pracy - poinformowały służby prasowe Urzędu. Uroczystość odbyła się w czwartek, 18 listopada, na Zamku Królewskim w Warszawie.

Nagroda im. Haliny Krahelskiej została ustanowiona w 1989 r. przez Głównego Inspektora Pracy w uznaniu zasług Krahelskiej dla rozwoju inspekcji pracy w Polsce.

Poza wiceprezesem Wojtachą nagrody za osiągnięcia w zakresie ochrony zdrowia w środowisku pracy z rąk Katarzyny Łażewskiej-Hrycko i wicemarszałek Sejmu RP Małgorzaty Gosiewskiej otrzymali: Elżbieta Dobrowolska, prof. Urszula Jackowiak, Jakub Kus, prof. Jacek Męcina, Urszula Michalska, Barbara Anna Miszczuk, Marek Mnich, prof. Michał Seweryński oraz dr Beata Świątkowska.

Piotr Wojtacha jest absolwentem Wydziału Górniczego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie ukończył studia w zakresie górnictwa i geologii w specjalności technika podziemnej eksploatacji złóż oraz studiów podyplomowych w zakresie zarządzania i marketingu w przedsiębiorstwie na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W latach 1979 - 1991 pracował w kopalni Gliwice. Od 1991 r. do chwili obecnej jest pracownikiem organów nadzoru górniczego.

W urzędach górniczych przeszedł wszystkie szczeble kariery poczynając od nadinspektora w Okręgowym Urzędzie Górniczym w Gliwicach. W latach 2002-2010 pełnił funkcje, kolejno zastępcy dyrektora oraz dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach. Od 2010 r. pracuje w WUG, początkowo na stanowisku dyrektora Departamentu Ochrony Środowiska i Gospodarki Złożem, a od 2014 r. wiceprezesa Urzędu. W okresie od 1 czerwca 2016 r. do 28 lutego 2017 r., na polecenie prezesa Rady Ministrów, wykonywał obowiązki prezesa WUG.

Posiada szereg uprawnień geologicznych i górniczych, w tym m.in. do wykonywania czynności geologa w kategorii 02, IV, VI i XII, geologa górniczego oraz kierownika ruchu zakładu górniczego w podziemnych i odkrywkowych zakładach górniczych.

W okresie 30 lat pracy w organach nadzoru górniczego uczestniczył praktycznie we wszystkich czynnościach administracyjnych oraz inspekcyjno-technicznych. Z racji specjalistycznego przygotowania zawodowego wcześniej, jak i obecnie nadzoruje, koordynuje i kontroluje działalność okręgowych urzędów górniczych oraz Specjalistycznego Urzędu Górniczego, związaną z ruchem podziemnych, odkrywkowych i otworowych zakładów górniczych, w szczególności w zakresie: gospodarki złożami kopalin w procesie ich wydobywania, ochrony środowiska, zapobiegania szkodom, funkcjonowania systemów zarządzania bezpieczeństwem pracy, szkolenia osób wykonujących czynności w ruchu zakładu górniczego, zwalczania czynników szkodliwych i uciążliwych dla zdrowia.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

Pod ziemią bez kompromisów. Jak zmienia się bezpieczeństwo pracy w kopalniach PKW

Nie ma dziś bezpiecznego i wydajnego górnictwa bez ciągłej modernizacji infrastruktury, maszyn i systemów pracy. Choć ryzyka wpisanego w pracę pod ziemią nie da się całkowicie wyeliminować, nowoczesne technologie pozwalają skutecznie ograniczać jego skalę i poprawiać warunki pracy załogi. Z tego założenia wychodzi Południowy Koncern Węglowy, realizując działania ukierunkowane na zwiększenie bezpieczeństwa, poprawę warunków pracy oraz efektywności wydobycia. 

50 turbin na Bałtyku. Oto Orlen finalizuje budowę pierwszej morskiej farmy wiatrowej

Na morskiej farmie wiatrowej Baltic Power zainstalowano już 50 z 76 turbin. Najbardziej zaawansowany projekt offshore w Polsce wchodzi w końcową fazę realizacji. Trwają kluczowe testy infrastruktury oraz przygotowania do przekazywania energii do krajowej sieci elektroenergetycznej.