Górnictwo: Pięć lat temu miała miejsce katastrofa w ZG Rudna, zginęło ośmiu górników

1327073303 rudna b

fot: kghm

Drugi wypadek zdarzył się w ZG Rudna na poziomie 1100 m

fot: kghm

W poniedziałek, 29 listopada, mija pięć lat od największej katastrofy w historii KGHM Polska Miedź. W 2016 r. w rejonie Rudna Północna na głębokości ok. 1130 m miał miejsce samoistny wstrząs górotworu. W jego wyniku śmierć poniosło 8 górników, a 21 zostało rannych. W pierwszą rocznicę tej katastrofy w miedziowej spółce ustanowiono Dzień Pamięci Ofiar Wypadków w Pracy w KGHM.

„O godzinie 21:09w polu XXI/2 oddziału G-23, wystąpił wstrząs górotworu o energii 1,0 x10^8J, którego ognisko zlokalizowano przed linią prowadzonej rozcinki w rejonie projektowanego skrzyżowania komory K-114 z pasem P-82 w odległości około 1100 m od szybu R-VII kopalni O/ZG Rudna, po którym o godzinie 21:10nastąpił wstrząs o energii 4,0x10^6J zlokalizowany na skrzyżowaniu komory K-120 z pasem P-88. W wyniku oddziaływania skutków wstrząsu wypadkom ulegli pracownicy przebywający w wyrobiskach eksploatacyjnych pola XXI/2, XXI/1 oddziału G-23 i w komorze maszyn ciężkich oddziału C-23, odległej od epicentrum wstrząsu o około 1400 m. W wyniku oddziaływania skutków wstrząsu wypadkom śmiertelnym uległo czterech pracowników przebywających w komorach KMC C-23, trzech pracowników na skrzyżowaniu komory K-8/P-2 przy KMC C-23 w rejonie pola XXI/1 oraz jeden na wysypie urobku zlokalizowanym w pasie P-46/K-103 pola eksploatacyjnego XXI/1. Przyczyną wypadków było dynamiczne oddziaływanie wstrząsów na poszkodowanych” - taki opis okoliczności zdarzenia możemy przeczytać na stronie Wyższego Urzędu Górniczego.

Po wstrząsach grupie pracowników udało się samodzielnie wydostać z rejonu zagrożenia. Stwierdzono u nich lekkie obrażenia. Akcja w ZG Rudna była prowadzona przez 24 godziny. Uczestniczyło w niej 29 zastępów ratowniczych. Ratownicy penetrowali wyrobiska w poszukiwaniu pozostałych poszkodowanych. Akcja zakończono o godz. 21:20 30 listopada. Niestety, stwierdzono śmierć ośmiu pracowników.

W ramach obchodów Dnia Pamięci Ofiar Wypadków w Pracy w KGHM przedstawiciele zarządu, oddziałów KGHM, spółek Grupy Kapitałowej, organizacji związkowych, samorządów oraz osoby prywatne oddają hołd ofiarom składając kwiaty oraz zapalając znicze przy pomniku znajdującym w sąsiedztwie Centrali KGHM.

Jak informują służby prasowe spółki, zarząd KGHM oraz dyrekcje oddziałów uczynią to o godz. 12.00. Dla wszystkich delegacji wejście na teren Centrali będzie możliwe od godz. 8.00 do 18.00.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowa wieża kontroli lotów

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowoczesna wieża kontroli lotów - wynika z informacji lokalnego samorządu. Dla wieży, która ma obsługiwać ruch lotniczy i stać się charakterystycznym elementem panoramy miasta, złożono już wniosek o pozwolenie na budowę.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

1755669760 powstaniaslaskie

Narodowy Dzień Powstań Śląskich - to górnicy walczyli o Polskę

Kiedy mówi się o Powstaniach Śląskich, zwykle pada kilka nazwisk dowódców i polityków. Ale siłą, która przeważyła szalę w latach 1919-1921, byli ci, którzy na co dzień zjeżdżali pod ziemię. Górnicy. Bez nich nie byłoby powstań, a Śląsk prawdopodobnie zostałby po niemieckiej stronie. Narodowy Dzień Powstań Śląskich został ustanowiony w 2022 roku, by uczcić pamięć uczestników trzech powstań śląskich z lat 1919–1921. To właśnie 20 czerwca 1922 roku, po zakończeniu sporów granicznych, Wojsko Polskie wkroczyło na te ziemie.