Górnictwo: PGG umożliwi pracownikom zdalną pracę

fot: Maciej Dorosiński

Protest w PGG rozpocznie się od 2-godzinnego strajku ostrzegawczego

fot: Maciej Dorosiński

Jak poinformowali przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej, spółka umożliwi części pracowników odpowiedzialnych za usługi kluczowe w firmie wykonywanie obowiązków z domu w trybie pracy zdalnej tzw. „home office”. To część działań podejmowanych w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Jak argumentują przedstawiciele spółki, jest to możliwe, ponieważ celem Polskiej Grupy Górniczej stało się upraszczanie procesów biurowych oraz ich całkowita cyfrowa automatyzacja. W ostatnich latach w spółce wdrożono nowoczesne rozwiązania informatyczne, które eliminują dokumentację papierową. Dlatego też część pracowników może pracować zdalnie bez żadnego uszczerbku dla efektywności.

– Obecnie dzięki zastosowanej technologii w zakresie infrastruktury oraz oprogramowania od 70 do 80 proc. czynności pracownicy mogą z powodzeniem wykonać zdalnie, w tym również z domu, dzięki czemu można dokonać przeniesienia pracowników biurowych w tryb pracy domowej praktycznie z dnia na dzień - mówi Tomasz Rogala, prezes PGG.

Jednym z przykładów „pożegnania z papierem” w firmie było odejście od pisemnej formy składania ofert przetargowych, wdrożone przez Biuro Zakupów i Usług, zatrudniające ponad 200 osób. Od października 2018 r. istnieje w PGG S.A. obowiązek korzystania z trybu elektronicznego przy zamówieniach, a kontrahenci posługują się kwalifikowanymi podpisami elektronicznymi (dzięki współpracy z PGG S.A. mogą nabyć je preferencyjnie od certyfikowanych wystawców z listy NCCert).

– Do tej pory nasi kooperanci musieli dostarczać do siedziby spółki stosy dokumentów na papierze, za każdym razem kserować je, a dzięki elektronizacji wszystko można załatwić nie odchodząc od komputera, gdziekolwiek się znajdujemy - podkreśla Wiesław Zygmunt, dyrektor Biura Zakupów i Usług w PGG.

Tryb elektroniczny ma wiele zalet: upraszcza i przyspiesza pracę, gwarantuje spójność dokumentów, poufność danych, umożliwia korzystanie z baz i pomaga w komunikacji , bo np. nie trzeba fizycznie spotykać się na negocjacjach.

PGG uruchomiła m.in. specjalne portale aukcyjne i kanał RSS zapewniający partnerom wszelkie potrzebne informacje.

Komunikacja z przełożonymi odbywa z wykorzystaniem technologii telekomunikacyjnych oraz informatycznych, takich jak: telefon, e-mail, telekonferencje. Natomiast dodatkowo od 2018 r. w PGG działa specjalny system wideokonferencji, który pozwala na niezależny i bezproblemowy kontakt audiowizualny między zarządem firmy a kopalniami i jednostkami PGG na obszarze całego województwa (łączność z wybranym rozmówcą lub – wielokierunkowo - z wszystkimi równocześnie).

W razie potrzeby decyzje podjęte w ramach swoich uprawnień pracownik może potwierdzić przy pomocy kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.