Górnictwo: PGG, czyli stabilna firma i pewny pracodawca

fot: ARC

W dodatku poświęconym strategii Polskiej Grupy Górniczej znajdą się m.in. wywiady z członkami zarządu. Przedstawione zostaną także dokonania spółki

fot: ARC

W czwartek (18 maja) wraz z Trybuną Górniczą nasi Czytelnicy otrzymają dodatek pt. „Stabilna firma, pewny pracodawca”, poświęcony strategii Polskiej Grupy Górniczej na lata 2017-2030. Znajdą się w nim wywiady z wiceministrem energii Grzegorzem Tobiszowskim, prezesem PGG Tomaszem Rogalą oraz z pozostałymi członkami zarządu.

Przedstawione zostaną: struktura spółki, cele zapisane w strategii oraz istotne procesy, które zachodzą i będą zachodzić w największej spółce górniczej w Unii Europejskiej.

- W maju 2016 r. powstała Polska Grupa Górnicza, spadkobierczyni Kompanii Węglowej. Po roku funkcjonowania tego podmiotu w polskiej przestrzeni gospodarczej, po realizacji projektu, jakim było powstanie kopalń zespolonych, możemy mówić o nowej jakości w zarządzaniu. W inny sposób kieruje się kadrami, efektywniej wykorzystuje majątek produkcyjny, buduje się nowy rynek sprzedaży. O skuteczności tych działań świadczy m.in. fakt, że spół ka od października ub.r. osiąga zysk. Na etapie planowania zakładaliśmy, że nastąpi to dopiero w pierwszym kwartale br. Te pozytywne doświadczenia PGG sprawiły, że postanowiliśmy w oparciu o tę strukturę przeprowadzić proces naprawczy kopalń Katowickie go Holdingu Węglowego. Dzięki nie małemu trudowi, zaangażowaniu strony społecznej, instytucji finansowych oraz inwestorów uda ło się uratować 13 tys. miejsc pracy w kopalniach KHW, ale też zbudować największy koncern wydobywczy w Unii Europejskiej – mówi w wywiadzie, który już w czwartek znajdzie się w dodatku, wiceminister Grzegorz Tobiszowski.

Prezes PGG Tomasz Rogala w rozmowie wyjaśnia m.in. dlaczego strategię wyznaczono do roku 2030.

 - Jest to najdłuższa i najbardziej miarodajna perspektywa, jaką mogliśmy przyjąć. Wszelkie prognozy wykraczające poza 2030 r. byłyby nierzetelne, a plany o krótszym horyzoncie czasowym nie uwzględniłyby efektów szeregu pozytywnych przesłanek, które powinny zaistnieć wraz z restrukturyzacją i rozwojem firmy. Nasze plany inwestycyjne, dotyczące rozcinek poziomych i pionowych, modernizacji zakładów przeróbki mechanicznej węgla, czy też udostępnienia określonych pokładów, obejmują lata 2017-2025. W związku z realizacją tych planów, pod względem produkcyjnym kolejne lata powinny być czasem stabilizacji – mówi menedżer.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.