Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.52 PLN (+2.01%)

KGHM Polska Miedź S.A.

282.60 PLN (-0.49%)

ORLEN S.A.

128.40 PLN (-0.33%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.48 PLN (+0.89%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.22 PLN (+2.22%)

Enea S.A.

21.06 PLN (+2.03%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.30 PLN (-0.82%)

Złoto

5 029.05 USD (-1.36%)

Srebro

80.58 USD (-4.53%)

Ropa naftowa

103.39 USD (+1.70%)

Gaz ziemny

3.13 USD (-3.42%)

Miedź

5.67 USD (-2.85%)

Węgiel kamienny

128.60 USD (-0.23%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.52 PLN (+2.01%)

KGHM Polska Miedź S.A.

282.60 PLN (-0.49%)

ORLEN S.A.

128.40 PLN (-0.33%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.48 PLN (+0.89%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.22 PLN (+2.22%)

Enea S.A.

21.06 PLN (+2.03%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.30 PLN (-0.82%)

Złoto

5 029.05 USD (-1.36%)

Srebro

80.58 USD (-4.53%)

Ropa naftowa

103.39 USD (+1.70%)

Gaz ziemny

3.13 USD (-3.42%)

Miedź

5.67 USD (-2.85%)

Węgiel kamienny

128.60 USD (-0.23%)

Górnictwo: państwowe giganty łączą siły

fot: Krystian Krawczyk

Chiny mają w tej dziedzinie największe doświadczenie w świecie w dziedzinie technologii ogniw słonecznych

fot: Krystian Krawczyk

Chiński rząd zapowiedział w poniedziałek (28 sierpnia) fuzję dwóch potentatów branży energetyczno-węglowej: China Guodian Corporation i Shenhua Group.

Według agencji AP ma to zwiększyć wydajność i dochodowość państwowych przedsiębiorstw, które zajmują dominującą pozycję w chińskiej gospodarce.

W wyniku zapowiedzianej w poniedziałek fuzji udział wezmą chiński potentat energetyczny China Guodian Corporation i największy na świecie producent węgla, czyli chiński koncern węglowo-energetyczny Shenhua Group.

Jak podała AP, Pekin poprzez fuzje chce podnieść wydajności państwowych przedsiębiorstw, będących potentatami branży węglowej, energetycznej, stalowej i chemicznej.

Zdaniem agencji chińskie władze w ramach podejmowanych w ostatnim czasie działań próbują również ograniczyć "rozrośnięty przemysł węglowy" i zmniejszyć nadmierną podaż, która doprowadziła do obniżenia cen tego surowca.

W poniedziałkowym komunikacie o planach ws. fuzji nie wspomniano, w jaki sposób mariaż firm Guodian i Shenhua przyczyni się do osiągnięcia tego celu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiceminister edukacji Henryk Kiepura: Bardzo zła decyzja prezydenta, trzeba wdrożyć plan B

O komentarz na temat zawetowania przez prezydenta Karola Nawrockiego unijnego programu SAFE poprosiliśmy także wiceministra edukacji Henryka Kiepurę. - To bardzo zła decyzja pana prezydenta. Będzie wdrażany plan B - zapowiedział.

Przebudowa odcinka linii kolejowej 93 usprawni połączenia Polski z Czechami

Do końca 2027 roku sfinalizowana zostanie przebudowa linii kolejowej 93 na odcinku z Zabrzegu do Zebrzydowic w Śląskiem; usprawni to połączenie z Czechami - podały PKP Polskie Linie Kolejowe. Ich przedstawicielka Katarzyna Głowacka powiedziała, że prace są zaawansowane.

Wspólne ćwiczenia strażaków. Sprawdzian dla ludzi i dla sprzętu

Strażacy z Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego w KGHM Polska Miedź wzięli udział we wspólnych ćwiczeniach ratowniczo-gaśniczych z jednostkami OSP – poinformował KGHM w mediach społecznościowych.

Radni powiatu konińskiego poparli budowę w Koninie elektrowni jądrowej

Radni powiatu konińskiego podczas piątkowej sesji przyjęli uchwałę popierającą budowę w Koninie elektrowni jądrowej. W uzasadnieniu stanowiska wskazali, że inwestycja stanowiłaby silny impuls dla całego regionu.