Górnictwo: okres pracy w drużynie ratowniczej potwierdza w zaświadczeniu pracy kopalniana stacja ratownictwa

fot: Kajetan Berezowski

Kierownictwo chorzowskiego ZUS zadbało o to, żeby w okienku górniczym pojawiły się charakterystyczne dla branży symbole

fot: Kajetan Berezowski

W  tym roku już po raz drugi ekspert z chorzowskiego Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie w ramach „Okienka górniczego” odpowiadał na pytania związane z emeryturami górniczymi. I tym razem najczęściej pojawiały się wątpliwości związane ze sposobem ustalania prawa do górniczej emerytury oraz jej naliczania w wymiarze półtorakrotnym.

Warto zatem przypomnieć, że przy ustalaniu prawa do emerytury górniczej pracownikom zatrudnionym pod ziemią oraz w kopalniach siarki lub węgla brunatnego zalicza się w wymiarze półtorakrotnym następujące okresy pracy na obszarze państwa polskiego: w przodkach bezpośrednio przy urabianiu i ładowaniu urobku oraz przy innych pracach przodkowych, przy montażu, likwidacji i transporcie obudów, maszyn urabiających, ładujących i transportujących w przodkach oraz przy głębieniu szybów i robotach szybowych; w drużynach ratowniczych. Okresy pracy w drużynach ratowniczych zalicza się w wymiarze półtorakrotnym również tym pracownikom dozoru ruchu i kierownictwa ruchu kopalń, którzy pracują przez co najmniej połowę dniówek roboczych w miesiącu pod ziemią, w kopalniach siarki lub w kopalniach węgla brunatnego.

Pracownikom dozoru ruchu i kierownictwa ruchu kopalń, w wymiarze półtorakrotnym podlegają zaliczeniu okresy pracy w charakterze czynnych ratowników zatrudnionych na stanowiskach: kierownik robót górniczych, kierownik robót pomocniczych, główny mechanik, główny elektryk, kierownik wentylacji, odmetanowania, do spraw wyrzutów gazów i skał, do spraw tąpań, nadsztygar i sztygar objazdowy: górniczy, mechaniczny, elektryczny, energetyczny, automatyki, hydrauliki, łączności, wentylacji, odmetanowania, strzałowy, szybowy, likwidacji, podsadzki, przewozu dołowego, profilaktyki pożarowej, wierceń, do spraw tąpań, do spraw wyrzutów gazów i skał, do spraw montażu i zbrojeń, do spraw obudowy i kierowania stropem, sztygar oddziałowy, sztygar zmianowy, nadgórnik i dozorca oddziału: wydobywczego, robót przygotowawczych, odwodnieniowych, przewozu dołowego, podsadzki, urządzeń maszynowych, urządzeń elektrycznych, automatyki, hydrauliki, łączności, urządzeń wydobywczych, urządzeń wyciągowych i szybowych, pyłowego, likwidacji, wentylacji, odmetanowania, wierceń, szybowego, do spraw tąpań, do spraw wyrzutów gazów i skał, do spraw montażu i zbrojeń, do spraw obudowy i kierowania stropem, a także technik strzałowy, pożarowy i instruktor strzałowy.

– Czy przy ustalaniu prawa do emerytury muszę przedstawić dodatkowe zaświadczenia o okresach pracy pod ziemią (dniówek) zaliczanych w wymiarze półtorakrotnym do stażu pracy? – zapytał jeden z zainteresowanych.
Otóż zaliczeniu w wymiarze półtorakrotnym podlegają prace wykonywane przez pracowników, m.in. w przodkach bezpośrednio przy urabianiu i ładowaniu urobku, oraz przy innych pracach przodkowych. Zakład górniczy prowadzi ewidencję dniówek przodkowych w załączniku do karty ewidencyjnej pracownika. Praca na wymienionych stanowiskach jest pracą wykonywaną na stanowiskach dozoru ruchu pod ziemią. Osoby dozoru ruchu nadzorują pracę podległych pracowników, na przykład w oddziałach wydobywczych. Tak jak to wynika z zapisu art. 50d ustawy emerytalnej, praca na stanowiskach dozoru ruchu podlega zaliczeniu w wymiarze półtorakrotnym, o ile jest wykonywana równocześnie z pracą w drużynie ratowniczej. Okres pracy w drużynie ratowniczej potwierdza w zaświadczeniu pracy kopalniana stacja ratownictwa górniczego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.