Górnictwo: oferty dla pracowników Kazimierza-Juliusza

fot: Maciej Dorosiński

Kazimierz-Juliusz to ostatnia kopalnia węgla kamiennego działająca w Zagłębiu Dąbrowskim

fot: Maciej Dorosiński

Pierwsza grupa pracowników sosnowieckiej kopalni Kazimierz-Juliusz otrzymała w środę (13 sierpnia) oferty pracy w kopalniach należących do Katowickiego Holdingu Węglowego - ustalił portal górniczy nettg.pl. - Z przedstawicielami Holdingu spotkały się 32 osoby, które pracują przy przeróbce mechanicznej węgla i w warsztatach. W czasie spotkania przedstawiono zasady dotyczące zmiany miejsca zatrudnienia - wyjaśnił Wojciech Jaros, rzecznik KHW, pytany przez portal nettg.pl.

- Informację o wykształceniu poszczególnych osób, ich stażu zawodowym, ukończonych kursach, posiadanych uprawnieniach przekazaliśmy do naszych kopalń. One na tej podstawie przygotowały oferty dla konkretnych osób, zgodnie z potrzebami, jakie obecnie mają - poinformował o trybie działania wiceprezes zarządu KHW SA ds. pracy, Tadeusz Skotnicki.

Kolejność jest prosta - pracownik dostarcza do przedstawicieli holdingowego Centrum Usług Wspólnych swoje dokumenty, wniosek o przyjęcie do pracy i składa wypowiedzenie za porozumieniem stron w spółce Kazimierz-Juliusz. Przy dograniu działań formalności powinny zająć nie więcej tydzień. Każde przyjęcie musi być bowiem potwierdzone uchwałą zarządu KHW. Najkrócej powinno to trwać w wypadku tych osób, które już złożyły swe aplikacje w CUW-ie.

Podczas spotkania padły pytania dotyczące m.in. nagród jubileuszowych, kosztów dojazdy do pracy oraz wysokości zarobków. Przedstawiciele Holdingu wyjaśnili, że nagrody jubileuszowe zostaną przyznane zgodnie z zasadami ujętymi w Holdingowym Układzie Zbiorowym, uwzględniającymi pracę także poza kopalniami należącymi do KHW.

Pracownicy zapytali, czy w związku z dojazdami do pracy dostaną wyższą stawkę, by wyrównać ten koszt. Przedstawiciele Holdingu odpowiedzieli, że nie. Podkreślili, że wielu pracowników KHW dojeżdża do pracy niekiedy ze znacznie bardziej odległych miejscowości. W praktyce często łączą się w grupy po kilka osób mieszkających blisko siebie i jeżdżą razem.

Wyjaśniono także kwestię wysokości zarobków i tego, czy będą takie samie. Okazuje się, że nie całkiem. Przedstawiciele spółki wyjaśnili, że Kazimierz-Juliusz stosuje inny system stawek niż obowiązujący w KHW. Natomiast średnio, kwotowo zarobki w KHW są nieco wyższe.

Większość pracowników obecnych na spotkaniu uznała, że najwcześniej w poniedziałek (18 sierpnia) przekaże, czy jest skłonna przyjąć propozycję zatrudnienia, czy nie.

Podsumowując sytuację, wiceprezes Skotnicki przypomniał, iż nie chodzi o przejście pracowników z jednego zakładu do drugiego na podstawie porozumienia między zakładami, lecz o przyjęcie pracowników kopalni, która nie ma już zasobów węgla i jest silnie zadłużona. Aby to zrobić, kopalnie KHW praktycznie wstrzymały przyjęcia nowych pracowników z zewnątrz. Normalny ruch załogi związany z emeryturami, rentami, zmiana miejsca zamieszkania czy zmiana pracy przez pracownika to w ich wypadku to kilkaset osób rocznie.

KHW podkreśla, że nie będzie przedstawiał kolejnej oferty dla tej grupy pracowników. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.