Górnictwo: Od lat zabiegają o to, by w Złoczewie powstała odkrywka, mają argumenty

1333185272 konin odkr tal

fot: Jolanta Talarczyk

KWB Konin miała być sprywatyzowana już w 2009 roku...

fot: Jolanta Talarczyk

Związkowcy z Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Brunatnego NSZZ Solidarność chcą, aby rząd ponownie rozważył budowę odkrywki Złoczew. Wysłali w tej sprawie pismo do premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.

„Krajowa Sekcja Górnictwa Węgla Brunatnego NSZZ Solidarność zwraca się do Prezesa Rady Ministrów i Ministra Aktywów Państwowych o ponowne rozważenie i podjęcie decyzji w kwestii budowy odkrywki węgla brunatnego Złoczew. Mając na uwadze obecną sytuację geopolityczną KS GWB NSZZ Solidarność domaga się ponownego pochylenia nad decyzją odnośnie budowy odkrywki Złoczew” – czytamy w treści listu.

„Agresja Rosji na Ukrainę znacząco wpłynęła na rynki energii, również polski rynek energii nie jest wyjątkiem. W związku z zaistniałą sytuacją należy odejść od narzuconego trendu zaostrzania polityki klimatycznej i ograniczania energetyki opartej na paliwach kopalnych. Wykorzystanie krajowych paliw kopalnych w tym również najtańszego z paliw energetycznych, jakim jest węgiel brunatny, pozwoli na zapewnienie konsumentom w Polsce przystępnej cenowo i konkurencyjnej energii oraz zwiększy bezpieczeństwo energetyczne. Proponowana przez Unię Europejską przemiana systemu energetycznego i odejście od paliw kopalnych jest jednym z czynników wpływających na wzrost cen energii.

Na przestrzeni od grudnia 2020 r. do lipca 2022 r. konsumpcyjne ceny energii elektrycznej, gazu i innych paliw w UE wzrosły średnio o 54 proc. Należy wyciągnąć wnioski i stwierdzić, iż dalsze podążanie ścieżką wytyczoną przez UE nie zabezpieczy krajowej energetyki i nie zapewni polskim konsumentom przystępnej cenowo energii elektrycznej. W trosce o bezpieczeństwo energetyczne Polski domagamy się stworzenia i wprowadzenia w życie specustawy pozwalającej na budowę odkrywki Złoczew” – piszą dalej związkowcy.

- Zabiegamy od wielu lat, aby odkrywka Złoczew powstała. Jeśliby parę lat temu rozpoczęto budowę kopalni, to bylibyśmy blisko wydobycia. O ładnych kilka lat przedłużone zostałaby funkcjonowanie elektrowni. Przy obecnej sytuacji dla tej inwestycji jest uzasadnienie. W dzisiejszych trudnych czasach trzeba budować własne zasoby energetyczne. Ekologia jest istotna, ale dziś priorytet ma zabezpieczenia kraju w energie elektryczną i ciepło. Wierzymy, że dopniemy swego, mamy bowiem mocne argumenty – powiedział dziennikarzowi portalu nettg.pl Ryszard Frys przewodniczący NSZZ Solidarność w KWB Bełchatów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

1761917515 waskotorowka

Nocna Szychta z koleją wąskotorową

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych rozpoczęło sezon wakacyjny z nowym rozkładem jazdy. Teraz kursy będą się odbywać na pełnej trasie, czyli do Miasteczka Śląskiego. Ale atrakcji przygotowano o wiele więcej.

Najlepsza polska kopalnia już po wizycie studyjnej dotyczącej rozwoju terenów inwestycyjnych

Przedstawiciele LW Bogdanka, gminy Łęczna oraz Agencji Rozwoju Przemysłu uczestniczyli w wizycie studyjnej na Dolnym Śląsku. Jej celem było poznanie praktycznych doświadczeń związanych z tworzeniem parków przemysłowych, przygotowaniem terenów inwestycyjnych oraz budową infrastruktury niezbędnej do przyciągania nowych inwestorów. 

We wtorek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,98 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

We wtorek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,98 zł, benzyny 98 - 6,69 zł, a diesla - 6,11 zł. Oznacza to, że w porównaniu z poniedziałkiem ceny maksymalne obu rodzajów benzyn są wyższe; tańszy jest z kolei diesel.

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.